Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Európu vraj do niekoľko rokov zasiahne cunami. Viete, ako sa na ňu pripraviť?

cunami
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
cunami www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Cunami pre prímorské mestá predstavujú veľkú hrozbu, pretože po jej ničivom príchode len málokto zostane nažive a väčšina budov je premenená na trosky. Najprv si treba ujasniť, čo cunami vlastne je. Mnoho ľudí sa domnieva, že sa jedná o veľkú vysokú vlnu, ktorá zmetie všetko, čo jej stojí v ceste. Opak je však pravdou, cunami koľkokrát môžu dosiahnuť iba 30 cm a rovnako napáchať veľa škody.

Nejde totiž ani toľko o výšku ako o dĺžku vlny. Rýchlosť sa potom koľkokrát môže pohybovať až neuveriteľných 300 km/h a je skutočne ničivá. Podľa niekoľkých prieskumov OSN sa treba začať pripravovať na variant, že Stredozemné more je dosť možno jednou z budúcich lokalít, kde cunami zasiahne. Do programu sa zapojilo mnoho miest a ich sieť sa stále rozširuje. Pretože najlepším zabránením hrozivejších následkov je práve dobrá príprava.

Ako sa zachovať, keď sa vlna blíži?

Keďže sa nejedná o prírodný jav nám cudzí, v priebehu rokov už bol vytvorený určitý vzorec. Tsunami sa vyznačuje predovšetkým odlivom, kedy sa z pláže postupne sťahuje voda späť do mora. Často sa hovorí, že aj buble a vrie. Je potrebné sa príliš nezdržiavať a nechať všetko nepotrebné nabok, pretože by vás ich preprava zbytočne zdržiavala. Samozrejme skúste uvedomiť ostatných a najlepšie sa aj postarať o to, aby to bolo odvysielané verejnými médiami, čo by mohlo značne pomôcť s evakuáciou. Snažte sa z mesta zmiznúť čo najskôr na nejaké vyvýšené miesto v okolí, kde by ste sa mohli ničivosti oceánu vyhnúť.

Dôvodom, prečo sa OSN obáva budúceho zásahu cunami v Európe, je stále rýchlejšie topenie ľadovcov a priberanie vody. Majte sa preto na pozore a pozorne sledujte správy, najmä ak žijete blízko rozľahlej vodnej plochy ako je Stredozemné more. Mohlo by vám to zachrániť život.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 28. decembra 2022
reklama:
reklama:
reklama: