Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozrite sa, ako nás môže mozog oklamať. Vidíte na obrázku dva odtiene sivej?

9d56f8d5611bc53fa1b652cb83345e21.png
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Optické ilúzie nám niekedy naozaj dokážu pomotať hlavu. Ako napríklad aj táto!

Niekedy si mozog človeka ako keby robí žarty. Znovu a znovu sa pozeráme na optickú ilúziu a neveriacky krútime hlavou. Ako je to možné? Ilúzie vytvárajú silný zmätok v našich mysliach.

A nebude to inak ani pri tejto optickej ilúzii. Poriadne sa pozrite na obrázok. Čo na ňom vidíte? Myslíte si, že je na ľavej strane iný odtieň sivej ako na pravej? Zamyslite sa znova! Obe farby sú v podstate rovnaké. Ide o tzv. „Cornsweet“  ilúziu, optický klam, ktorý je pomenovaný podľa amerického psychológa Toma Cornsweeta.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cornsweet_illusion.svg
commons.wikimedia.org

Sklon týchto dvoch obdĺžnikov spôsobí to, že sa na jednej strane objaví jasnejšia sivá ako na druhej. Ale v mieste, kde sa tieto prechody stretávajú, je vytvorený taký okraj. Mozog sa teraz snaží prísť na to, ako sú tie dva obdĺžniky osvetlené. Preto sa objavujú dva rôzne odtiene šedej.

V skutočnosti je ale pravda, že obidva obdĺžniky sú jednej a tej istej farby. Veľmi ľahko to zistíte, ak priložíte pero na okraj, kde sa stretávajú obdĺžniky, tak, že je úplne pokrytý. Práve tento kontrast sa teraz vylúči a oba obdĺžniky sa objavia v presne rovnakom odtieni šedej.

Optické ilúzie sú jednoducho famózne!

http://giphy.com/gifs/meme-image-know-K79kKDx86GMik
giphy.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 22. novembra 2016Zdroj www.gutfuerdich.co © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: