Miloval spev, miloval umenie a miloval svojich priateľov. A všetkým tým sa pred smrťou obklopil, aby umieral šťastný. Legendárny frontman skupiny Queen, zanzibarský rodák Freddie Mercury (†45), naposledy vydýchol 24. novembra 1991. Zajtra to bude presne 30 rokov.
Mercury prežil posledné dni života zatvorený vo svojom okázalom londýnskom dome „One Garden Lodge“ v prepychovej štvrti Kensington. „Hoci bol pripútaný na lôžko, do poslednej chvíle to bol náš Freddie,“ spomína na tiché, ale zďaleka nie pochmúrne dni jeho dlhoročný osobný asistent Peter Freestone.
Freddie skladal a dokončoval piesne až do momentu, keď už nedokázal pracovať. Roky pred svetom tajil, že má AIDS, a pravdu odhalil necelé dva dni predtým, ako v nedeľu 24. novembra 1991 skonal. „Naposledy som ho videl v piatok. V skutočnosti vydal stanovisko už o AIDS o ôsmej večer, len noviny ho vydali až v sobotu ráno. Nikdy som ho nevidel tak pokojného. Už nebolo čo skrývať, čoho sa obávať. Mohol sa pripraviť na smrť,“ popísal Freestone a dodal: „Sedel som pri ňom, držal ho za ruku. Rozprávali sme sa. Nikdy neprišiel o svoj zmysel pre humor. Potom ma vzal za ruku on a poďakoval mi.“
Spoločnosť Mercurymu , okrem osobného asistenta, robili aj ďalší členovia jeho kruhu. Boli jeho spolupracovníci, ale predovšetkým rodina. A nenechali ho samotného do poslednej chvíle, striedali sa pri jeho smrteľnej posteli každých 12 hodín. Freddieho partner a záhradník Jim Hutton, ex milenec a osobný kuchár Joe Fanelli, priateľ a hudobník Dave Clarke, šofér a osobný strážca Terry Giddings a samozrejme láska, exsnúbenica Mary Austin.
Štyri dni pred smrťou si Freddie, ktorý vysadil liečbu a bral len lieky proti bolesti, vyžiadal, aby ho zniesli dole po schodoch. Podopierajúc ho naposledy previedli po dome, ktorý zbožňoval, aby sa mohol rozlúčiť so svojou grandióznou zbierkou umenia. Mercury totiž umenie zbožňoval a dokonca ho aj študoval pred tým, než sa dal na spev. Keď zbohatol, nemalé peniaze preto putovali na nákup umeleckých diel.
V dome mal dokonca tzv. „japonskú miestnosť“ plnú cenností. „Mám tu toho až po uši. Mnoho ľudí mi hovorilo, že môj dom sa začína podobať múzeu, a teraz s nimi začínam súhlasiť. Je to trochu trafené,“ vyjadril sa raz k svojej zberateľskej vášni. Tú zdieľal s ďalším zo svojich kamarátov, spevákom Eltonom Johnom.
Elton John má na jednu z posledných návštev u Mercuryho úsmevné spomienky: „Freddie zbožňoval zbieranie japonského umenia. Robil to, aj keď umieral. Ležal na posteli, všade lieky a katalógy z aukcií. Vôbec sa smrti nebál, ani z toho nebol smutný. Len nakupoval.“
Samozrejme, mnoho položiek nebolo určených pre Mercuryho, ale Freddie ich zháňal ako darčeky na Vianoce, o ktorých vedel, že sa už nedožije. „Na Štedrý večer mi potom zazvonil kuriér a priviezol obraz od Henryho Scotta Tuka, jedného z mojich najobľúbenejších umelcov,“ usmieva sa dodnes Elton nad veľkorysosťou a nezištnosťou jeho dávno zosnulého kamaráta.