Možno sa pamätáte na staré zaprášené kotolne. Alebo aspoň poznáte z rozprávania, koľko lopát uhlia bolo potrebné prehádzať do pivnice, aby sa mohlo pravidelne prikladať. Moderné kotly na tuhé palivo už nemajú s touto históriou nič spoločné a určite vás prekvapí, aká jednoduchá je ich obsluha. Spísali sme päť najčastejších mylných predstáv o používaní kotlov, ktoré už dávno neplatia.
Mýtus 1: Musíte štiepať drevo alebo skladať uhlie
Kotly, ktoré spaľujú uhlie majú stále svojich priaznivcov hlavne pre výhodnú cenu paliva. Kúrenie drevom zase predstavuje osvedčený a tradičný spôsob vykurovania na chatách, ale aj v rodinných domoch. Existuje však aj tretia možnosť, čím kúriť. Kotly na pelety spaľujú malé lisované valčeky, ktoré si môžete jednoducho kúpiť alebo objednať. Vyrábajú sa ekologicky z drevených pilín. Peletky sa skladujú jednoducho vo vreciach (po 15 kilogramoch) alebo voľne uložené a sú určené rovno na nasypanie do kotla.
Mýtus 2: Do kotla musíte prikladať ručne
Ak kúrite drevom, tak sa ručnému prikladaniu nevyhnete. Prisypávanie uhlia a hlavne peliet si môžete uľahčiť. Automatické kotly využívajú svoje veľké násypné šachty a dopravníky, a tak dokážu zaistiť plynulý prísun paliva. Kotol na pelety sám zapáli oheň v horáku, sám prikladá a v momente, keď už netreba kúriť, oheň v horáku uhasí. O rozkurovanie a udržiavanie ohňa sa tak nemusíte skoro vôbec starať. Stačí len raz za niekoľko dní doplniť zásobník paliva.
Mýtus 3: Po návrate domov treba najskôr zakúriť
Príchod do studeného domu alebo vstávanie do rannej zimy nie je nič príjemné. Vývoj v technológiách zasiahol aj do fungovania automatických kotlov na tuhé palivo, ktoré sa dajú cez internet riadiť na diaľku. Pomocou aplikácie a inteligentného telefónu alebo počítača môžete automatický peletový kotol zapnúť a vzdialene ovládať teplotu v dome. Samozrejmosťou je tiež napojenie na izbový termostat alebo vonkajší snímač teploty.
Mýtus 4: Kotol znečisťuje ovzdušie
Prevádzka kotlov na tuhé palivo a množstvo vypúšťaných spalín je pod drobnohľadom už mnoho rokov. Nielen naša legislatíva, ale aj Európska únia stanovila prísne podmienky, ktoré musia spĺňať všetky nové peletové kotly a ďalšie tuhé palivá. Používaný pojem ekodizajn označuje požiadavku na nízkoemisnú prevádzku kotlov podľa nariadení Európskej únie. Dopad na životné prostredie a okolité ovzdušie je minimalizovaný, či už pri používaní dreva a peliet, alebo aj v prípade uhlia.
Mýtus 5: Prevádzka kotlov bude zakázaná
To sa dá čakať v prípade kotlov 1. a 2. emisnej triedy, ktoré vypúšťajú veľa škodlivín. Používanie ostatných ekologických kotlov na tuhé palivo je bez obmedzení podporované a navyše na kotly spaľujúce biomasu – kotly na tuhé palivo, peletky, brikety, štiepku a kusové drevo – môžete získať dotáciu v rámci programu Zelená domácnostiam.
Informačný servis