Mnohí z nás poznajú človeka, ktorý dokáže neustále klamať. Ak si však nie ste celkom istý, pozorujte na ňom nasledujúcich päť znakov, ktoré odhaľujú chronických klamárov.
Pravda o fotkách na Instagrame. Takto sa ľudia učia o sebe klamať...
1. Dôraz na poctivosť
Klamár, ktorý chce povedať pravdu, zdôrazňuje, často aj vopred, že vám niečo hovorí naozaj úprimne. Používa frázy ako: „Hovorím vám teraz pravdu.“ Alebo: „Som úprimný.“ To má zabezpečiť, že mu ľahko uveríte. Bohužiaľ sa mu to aj často podarí.
2. Zovšeobecnenie
Často používa označenie „xy“. Je pre neho typická tiež fráza: „To by som nikdy neurobil.“ Takéto zovšeobecnenie je ďalším veľmi populárnym prostriedkom pre vyjadrovanie chronického klamára, aby ste im uverili.
3. Veľmi detailné príbehy
Klamár má neustále strach, že jeho lož odhalíte. To je dôvod, prečo sa snaží byť veľmi dôveryhodný. Dúfa, že zaujme historkami a príbehmi, ktoré opisuje veľmi detailne. Klamár si pamätá naozaj detaily, ako sú farby oblečenia ľudí z príbehov alebo situácie, ktoré dopodrobna vysvetľuje. Ak máte pocit, že človek hovorí príliš podrobne, potom je príbeh pravdepodobne vymyslený.
4. Vyhýba sa slovku „JA“ v príbehoch
Klamári nechcú príliš zapájať do ich vymyslených príbehov samých seba. To je dôvod, prečo sa často vyhýbajú slovku „ja“. Je to totiž pre nich spojené so zodpovednosťou a istou spoluúčasťou. Namiesto toho povedia radšej „my“, „on“ alebo „ona“. V jednej štúdii vedci analyzovali napísané príbehy, a zistili, že klamári sa nevyhýbajú len slovku „ja“, ale tiež menej často používajú slová, napríklad: „ale“, či „s výnimkou“ . Je tiež zarážajúce, že často používajú slová, ktoré popisujú negatívne emócie, ako je „nenávisť“, „bezcenný“, „smutný“ alebo „nahnevaný“.
5. Krátke odpovede a zdôvodnenie
Ak máte nejaké pochybnosti o príbehu „klamára“ a spýtate sa ho to, veľmi prudko sa bráni. Ospravedlňuje svoje činy a snaží sa vyjadriť tak, aby vám bolo jasné, že konal úplne správne a hovorí len pravdu. V týchto situáciách sa vyjadruje príliš stručne a dokonca sa cíti aj previnilo.