Práca väčšine z nás zaberá minimálne jednu tretinu dňa. Vynikajúce pracovné výsledky treba vykazovať, aj keď pracujete z domu. Vytvorte si priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre a práca vám v ňom pôjde pekne od ruky. Pracovný kútik si zariaďte podľa svojich predstáv. Vy v ňom v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch budete tráviť svoj pracovný čas. Prinášame vám pár tipov, ako si pracovný kútik zariadiť tak, aby vám kreativita a produktivita vydržali čo najdlhšie.
Priestor, v ktorom vás nebude nikto rušiť
V prípade veľkého rodinného domu môžete na vytvorenie domácej kancelárie využiť celú miestnosť. Mnohí toľko šťastia nemáme, preto sa musíme uspokojiť s pracovným kútom, ktorý je súčasťou inej miestnosti. Najčastejšie mu obetujeme kút v obývačke alebo v spálni. Obývačka patrí medzi najrušnejšie časti domu, v spálni vás počas dňa nebude rušiť nikto. Chodíte sa do nej len vyspať. Miesta na pracovný kútik je v nej dosť. Umiestnite ho tak, aby ste ho z postele nevideli. Oddeľte ho aspoň opticky. Keď sa vám to nepodarí, pracovný stôl pred spaním aspoň niečím prekryte. Aby vás práca nepripravovala o plnohodnotný spánok.
Kancelária, ktorú si môžete vytvoriť len doma
Kút, z ktorého sa stane váš pracovný priestor, si ozdobte niečim príjemným. Obklopte sa farbami, pri ktorých sa cítite dobre, ale vyberte si také, ktoré v v práci nebudú rozptyľovať. Pracovný kútik je malý. Červená, oranžová a ružová sú krásne, ale lepšie vyniknú vo veľkých kancelárskych priestoroch. Pracovné prostredie si spríjemnite aj bez veľkých finančných investícií. Správne zvolený plagát s pekným motívom alebo nápisom vás pri práci dokáže povzbudiť a pozitívne naladiť. Vždyzelená rastlina kút presvetlí a príjemne ho osvieži. Zapáľte si sviečku. Doma si to môžete dovoliť.
Hlavne, aby sa vám pri práci dobre sedelo
Základným prvkom každej kancelárie je veľký pracovný stôl a pohodlná ergonomická stolička. Ani v domácej kancelárii toho viac nepotrebujete. Ich veľkosť prispôsobte priestoru, ktorý vyhradený pracovný kút ponúka. Pracovný stôl sa najčastejšie pohybuje vo výške 70 – 75 cm. Pracovná plocha stola by mala byť čo najväčšia, aby ste pracovné veci nerozkladali po celej izbe. Všetko, čo sa práce týka, sa snažte skryť do stola alebo skrinky, ktorú ku stolu umiestníte. Pracovný nábytok vyberajte tak, aby s tým, ktorý už v miestnosti máte, harmonizoval. Keď patríte medzi tých odvážnejších, vyberte si niečo dizajnovejšie a kancelársky kútik od ostatnej časti izby oddeľte o niečo výraznejšie. Vytvárate ho pre seba. Vy v ňom budete pracovať.
Neseďte len na stoličke
Dobrú ergonomickú stoličku viete prispôsobiť svojim potrebám a nastaviť ju presne tak, ako potrebujete. Monitor na počítači umiestnite do výšky očí tak, aby ste sa pri práci nehrbili. Za pracovným stolom strávite osem hodín denne. Nenechajte chrbát a ostatné časti tela zbytočne trpieť. Nebojte sa stoličku občas vymeniť za fit loptu. Pomôže vám s tréningom správneho držania tela.
Využite všetko, čo slnko a jeho lúče ponúka
Doma potrebujete mať všetko pod palcom aj vtedy, keď pracujete. Pracovný stôl nasmerujte tak, aby ste od stola na dvere dobre videli, ale snažte sa využiť čo najviac prirodzeného svetla. Denné svetlo dodáva energiu a zlepšuje koncentráciu. Bude sa vám pri ňom pracovať lepšie. Svetlo má na stôl dopadať z ľavej strany, keď ste pravák a z pravej, keď patríte medzi ľavákov. Aby ste si zbytočne netienili. Na rovnakú stranu umiestnite aj stolovú lampu. Svetla pri práci nikdy nie je dosť a v zime sa skoro stmieva. Stolová lampa s nastaviteľným ramenom sa vám určite zíde. Monitor postavte do takého uhla, aby sa v ňom denné a umelé svetlo neodrážalo. Ťahá to oči a na počítači sa zle pracuje. Myslite na seba a svoje zdravie.
Informačný servis