Ako získať to, čo chcete? Toto hovorí veda

Zdieľať
Dvojica rozhovor manipulacia pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Či už chcete, aby váš partner robil viac domácich prác, alebo aby vaši kolegovia podporili váš nápad, dá sa to dosiahnuť. Veda vám ponúka chytré triky, ako prinútiť ľudí urobiť to, po čom túžite bez toho, aby ste sa uchýlili k šikanovaniu.

Približne 30 rokov psychologického výskumu naznačuje, že existuje niekoľko metód, ktoré stojí za to vyskúšať.

Použite ich telo proti nim

Manipulovať s jednotlivcami môžete aj prostredníctvom ich tela. Aby si mysleli, že zažívajú určité emócie. V jednej štúdii požiadal atraktívna anketárka okoloidúcich  mužov, aby vyplnili dotazník, pričom stáli na visutom moste nad roklinou. Inú skupinku mužov požiadala, aby vyplnili dotazník na pevnom visutom mostíku, ktorý strach vôbec nenaháňal. Povedala im, že jej budú môcť zavolať, ak by potrebovali viac informácií o štúdii.

Viac mužov volalo z prvej skupinky – tí, ktorí zažívali strach a adrenalín.

Ak chcete od niekoho niečo získať, mali by ste sami niečo dať

Pravidlo reciprocity je opisované ako spôsob, akým ľudia cítia zadlženosť voči osobe, ktorá im dala dar, až kým to neoplatia. Túto stratégiu však treba používať opatrne. Poskytovanie stimulov vo forme darov, keď sa pokúšate niečo získať, môže mať aj opačný efekt a podkopávať altruistické motivácie manipulovanej osoby.

Používajte „chytrý“ jazyk

Nezačínajte vyhlásenia zámenom Vy/Ty, pretože to v sebe nesie prvok obvinenia. Začnite vždy s Ja. Používajte skôr podstatné mená ako slovesá v diskusii o tom, čo sa má stať. Nezabúdajte sa tiež pozerať pri rozhovore do očí a hovoriť meno osoby, od ktorej niečo chcete.

Dvojica rozhovor manipulacia pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Použite trest aj odmenu

Odmena funguje lepšie ako trest. Pre dlhodobú manipuláciu je však lepšie neodmeňovať ani trestať v každej situácii. Ak chcete, aby niekto niečo urobil/neurobil, môžete jednoducho zmeniť spôsob vyplácania odmien či udeľovania trestov, aby ste maximalizovali ich dodržanie. Neistota funguje ako rýchly spôsob učenia a udržiavania želaného správania.

Požiadajte o niečo, čo nechcete

Množstvo výskumov naznačuje, že ak sa pokúšate niečo získať, môžete si pomôcť tým, že si pýtate aj niečo, čo nechcete. Ako náhle človek súhlasí s malou žiadosťou, je ochotnejší súhlasiť s oveľa väčšou požiadavkou. Platí to aj vtedy, keď sa druhá žiadosť týka niečoho úplne iného.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom