Aký je skutočný význam krížov na vrcholoch?

Zdieľať
kríž

Hoci sami možno nepatríte medzi horolezcov, určite vám nie je cudzí fakt, že sa na vrcholkoch hôr možno väčšinou stretnete s veľkými železnými krížmi. Jedná sa o označenie najvyššieho bodu, namiesto nádherných výhľadov a samozrejme aj čas na nejakú tú desiatu či prípitok. Mnohokrát tu je možné nájsť aj vrcholový denník, kam sa môžete zapísať ako jeden z pokoriteľov tejto hory. Nie je to však iba náhoda, stavanie krížov sa datuje až na začiatok 4. storočia.

Nachádzal sa na Cypre, kam ho doviezla matka cisára Konštantína, Helena, a následne bol umiestnený na vrchol hory Olymp. Keďže sa jedná o kresťanský symbol, nie je divu, že boli kríže používané aj pri krížových výpravách. Ich hlavným účelom bolo vtedy ukázať cestu a poskytnúť pocestným miesto, kde sa môžu pomodliť a poprosiť Boha o ochranu na ich cestách.

Významné kríža a ich história

Za zmienku určite stojí jeden z prvých príbehov, ktorý opisuje, ako bol jeden z krížov umiestnený na vrchol francúzskej hory Mont Aiguille. Vtedy bol na tróne Karol VIII. a tamojšou horou bol vždy fascinovaný pre jej neprístupnosť. Preto vyslal svojho kapitána Antoina de Ville, ktorý sa so skupinkou desiatich mužov na vrchol hory vybral a následne ho aj dobyl. V júni 1492 skupina vrchol skutočne dosiahla a postavila tu tri kríže, ktoré spolu s Mont Aiguille predstavujú zrod horolezectva. Keby sme sa mali presunúť o krajinu ďalej, narazíme na jeden z najstarších krížov v Alpách. Na pamiatku 25. výročia svadby cisára Františka Jozefa I. bol vztýčený na vrchole najvyššej rakúskej hory Grossglockner a stojí tam dodnes.

Najväčší rozkvet dosiahla stavba krížov ku koncu druhej svetovej vojny, kedy boli kríže stavané ako pomníky padlým hrdinom. Inštalácie síce často bývajú nákladné, avšak našťastie sa táto 2000 rokov stará tradícia dodnes teší nebývalej popularite a s krížmi sa môžeme na vrcholkoch hôr stretnúť takmer všade.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom