Americkí vedci vytvorili kmeňové bunky schopné zničiť rakovinu!

Zdieľať
Augustine Goba
This undated handout photo provided by the journal Science shows Augustine Goba, laboratory director at Kenema Government Hospital in Sierra Leone. On Thursday, officials at the National Institutes of Health announced that they were launching safety trials on a preliminary vaccine for Ebola. Researchers have already checked that still-not-tested vaccine against some of the more than 350 mutations in this strain of Ebola to make sure the changes the disease is making won’t undercut science’s hurried efforts to fight it, said Pardis Sabeti, a scientist at Harvard University and its affiliated Broad Institute. She and Gire, also at Broad and Harvard, are two of the lead authors of a study published Thursday in the journal Science that maps the killer disease strain based on specimens collected from 78 patients. (AP Photo/Stephen Gire, Science)

Geneticky upravené kmeňové bunky dokážu produkovať a vypúšťať toxíny, ktoré zabijú mozgové nádory.

Americkým vedcom z Massachusetts General Hospital a Harvard Stem Cell Institute sa podarilo naprogramovať kmeňové bunky, aby produkovali a vylučovali toxíny, ktoré dokážu zabiť mozgové nádory bez toho, aby poškodili zdravé bunky alebo samé seba.

Odborníci už túto metódu vyskúšali na zvieratách, keď geneticky upravené kmeňové bunky obalené gélom umiestnili na nádor, ktorý predtým odstránili z mozgu. Rakovinové bunky po vystavení účinkom toxínov z kmeňových buniek odumreli. Vedci teraz plánujú túto liečbu vyskúšať aj na ľuďoch.

„Po tom, čo sme spravili všetky molekulárne analýzy a odsledovali sme inhibíciu syntézy proteínov vnútri mozgových nádorov, vieme, že tieto toxíny dokážu zabiť rakovinové bunky. Tieto toxíny sa s veľkým úspechom používajú pri rôznych typoch leukémie, ale nefungujú až tak dobre pri nádoroch, pretože tie sú ťažšie prístupné a toxíny sa rýchlo odbúravajú. Ale geneticky upravené kmeňové bunky to zmenili. Teraz máme k dispozícii kmeňové bunky odolné voči toxínom, ktoré dokážu sami produkovať a vypúšťať látky zabíjajúce rakovinové bunky,“ uviedol vedúci výskumu Khalid Shah, ktorý spoločne s kolegami uverejnil výsledky štúdie v časopise Stem Cells.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom