Ruské jednotky sa na Ukrajine zameriavajú na obývané oblasti, ich postup ale spomaľuje silný ukrajinský odpor. Vyplýva to zo správ britskej vojenskej rozviedky, ktorú zverejnilo tamojšie ministerstvo obrany.
„Rozsah a sila ukrajinského odporu Rusko neustále prekvapuje,“ uvádza správa. Rusko na to „zareagovalo tým, že sa na mnohých miestach zameralo na obývané oblasti, napríklad Charkov, Černihiv a Mariupol,“ píše sa v správe britskej rozviedky. Podľa nej tak chce najprv zlomiť ukrajinskú morálku.
Podobnú taktiku podľa Británie Rusi použili aj v Čečensku v roku 1999 a v Sýrii v roku 2016, kedy rovnako ako teraz oblasti ostreľovali zo zeme i vzduchu. Rusko opakovane poprelo, že by cieľom jeho útokov boli civilné oblasti. Rozviedka dodáva, že ruský postup tiež spomaľuje fakt, že sa Ukrajinci zamerali aj na zásobovacie trasy Rusov.
Britský premiér Boris Johnson medzitým vyzval svetových vodcov, aby sa pripojili k šesťbodovému plánu reakcie na ruskú inváziu na Ukrajine, ktorý Londýn predstavil. Plán zahŕňa okrem iného humanitárnu pomoc Ukrajincom, podporu ich sebaobrany, ale aj maximálny ekonomický tlak na Moskvu. Ako Johnson uviedol, invázia ruského prezidenta Vladimíra Putina musí zlyhať a musí sa na ňu pozerať ako na neúspešnú. „Nestačí len vyjadrovať podporu pravidlám vyplývajúcim z medzinárodného práva, musíme tento medzinárodný poriadok brániť proti neustálym pokusom prepisovať jeho pravidlá vojenskou silou,“ uviedol britský premiér.