Čo robiť, keď sa stanete obeťou ghostingu?

Zdieľať
ghosting

Každý z nás je súčasťou internetovej komunikácie a iba vzácna menšina si s ostatnými cez mobilné zariadenia nepíše. Moderná spoločnosť takto vyvinula úplne nové pravidlá a štýl, ako sa s ostatnými dorozumieť. Odborníci na tento jav vykonali mnoho štúdií, pretože sa jedná o tému úplne nevyčerpateľnú a plnú prekvapivých záverov. Vedeli ste napríklad, že väčšina mladých ľudí, ktorí dostanú správu neobsahujúcu žiadne emoji, automaticky vnímajú tón textu ako odmeraný či chladný?

Bohatosť slovenského jazyka je postupne okliešťovaná anglizmami, skratkami a práve prítomnosťou „smajlíkov”. Ľudia sa nenamáhajú napísať; Táto správa ma skutočne pobavila, väčšinou to zaštíti skratkou lmao (v preklade Laughing My A*s Off) alebo práve jedným z emoji. A jedným z fenoménu súčasnej internetovej komunikácie je okrem skracovania textu aj ghosting. Tento pojem predstavuje jav, kedy sa vám niekto nenamáha na vašu správu odpovedať alebo si ju ani neprečíta. Je to veľmi nepríjemná záležitosť, ktorá sa často podpíše na našom sebavedomí či budúcom nadväzovaní vzťahov.

Ako sa s tým vyrovnať?

Najmä u ľudí, na ktorých nám záleží, nás to raní najviac. Obzvlášť keď celý deň čakáme, kým nám daná osoba odpovie, len aby sme zistili, že si to už dávno prečítali. Problematikou celého tohto javu je, že koľkokrát za to respondent ani nemôže.

Ráno si správu v zhone prečíta a nechtiac na ňu zabudne odpovedať. Pre nás je to však neodpustiteľný hriech a usúdime z toho, že im na nás nezáleží. Je potrebné si to príliš nepúšťať k telu, pretože buď za to daná osoba nemôže, alebo ak vás skutočne ignoruje, tak vám nestojí za to, aby ste s ním naďalej udržovali kontakt. Predtým to bolo jednoduchšie, ľudia sa viac schádzali osobne a komunikácia cez listy viedla k textom, ktoré skutočne o niečom boli, nie ako dnešné nič nehovoriace skrátené správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom