Čo robiť po úniku radiácie? Snažte sa dodržať tento postup. Najdôležitejšie je číslo 6

Zdieľať
výbuch

Odkedy vydal agresor Vladimír Putin rozkaz uviesť ruské jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti, v pohotovosti sú aj Slováci. Mnohí okamžite začali zháňať jódové pilulky, ktoré majú pôsobiť proti radiácii. Po explózii však rozhodne nestačí užiť jód. Najdôležitejšie je zachovať pokoj a zamerať sa na bezpečnosť a zdravie seba a svojej rodiny. Čo by ste teda mali vedieť o základnej ochrane pred radiáciou?

1. Nájdite vhodný úkryt

Najdôležitejšou vecou pri výbuchu jadrovej bomby v prípade, že ste ho prežili, je nájsť vhodný úkryt. Úkryt je nutné vyhľadať okamžite. Najneskôr však do 10 až 15 minút po výbuchu. To je približne doba, kedy na zem začína dopadať rádioaktívny spád, ktorý je zmesou rádioaktívneho prachu, popola a všetkých materiálov, ktoré detonácia vymrštila do atmosféry. Predstaviť si to môžete ako prach, ktorý sa po výbuchu bude vznášať a následne padať k zemi. Pokryje všetko, mimo uzavretých priestorov.

2. Utesnite, čo je možné

Vhodným miestom na úkryt sú najmä pivnice. Čím hlbšie sú pod zemou, tým lepšie. Pivnica vás dokáže ochrániť pred rádioaktívnymi spádovými časticami lepšie ako prízemie budov. Pokiaľ pivnicu k dispozícii nemáte, je vhodné zvoliť vyššiu budovu a zamieriť do jej pomyselného stredu. Rádioaktívny spád totiž pokryje nielen strechy budov, ale aj samotnú zem. V strede budovy budete preto najďalej od tohto spádu. Ak ste v miestnosti s oknami, rýchlo ich utesnite a prekryte, ideálne napríklad kovovou kancelárskou skriňou. Zatvorte aj krbové klapky a vypnite kúrenie aj klimatizáciu. Čím hrubšie steny, tým lepšie pre vás. Hutný materiál, dokonca aj knihy, ponúka väčšiu ochranu. Do krytu je zakázané brať domáce zvieratá.

3. Užite jódovú pilulku

Pokiaľ máte jódovú pilulku, teraz je ten vhodný čas užiť ju. V príbalovom letáku sa píše, že by ste si ju mali dať do hodiny po výbuchu, ale pokiaľ ju užijete aj do dvoch hodín, stále bude účinkovať. Časom však jej účinky klesajú. „Je nutné užiť tablety čo najskôr, aby sa zabezpečila saturácia štítnej žľazy v prípade expozície žiarenia. Ak ste užili tablety 4 až 6 hodín po expozícii rádioaktívneho jódu, ochrana je približne 50 %. Použitie tabliet 12 hodín po expozícii je zbytočné, pretože štítna žľaza už vychytala rádioaktívny jód,“ píše sa v letáku. Starším sa však neodporúča. „Neodporúča sa užívať jódové tablety osobám starším ako 40 rokov, pretože sa zistilo, že u tejto vekovej kategórie nie je zvýšené riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy po expozícii rádioaktívneho jódu,“ uvádza leták.

4. Zožeňte núdzový balíček

Tento krok by ste mali urobiť ešte pred samotnou explóziou. Balíček by ste mali mať pripravený už v úkryte. Núdzový balíček by mal obsahovať okrem lekárničky, rádia či baterky aj ručný otvárač konzerv, detské vlhčené utierky či píšťalku na privolanie pomoci. Z jedla samozrejme základné trvanlivé potraviny na 3 dni (konzervy, čaj v dobre utesnenej termoske, vodu v turistickej fľaši, cukor, chlieb, soľ, ovocie). Nemali by tam chýbať ani predmety dennej potreby (hrnček, miska, príbor, príručný nožík na krájanie, náhradné batérie), ale aj lieky, peniaze, doklady, náhradné oblečenie a hygienické potreby.

5. Zostaňte v kryte

Buďte trpezliví. Pripravte sa na to, že po jadrovom výbuchu asi budete musieť v kryte zostať nasledujúcich 24 až 72 hodín. V oblastiach, kde je rádioaktívny spád najsilnejší, sa možno z protiatómového krytu nedostanete aj celý mesiac.

6. Nepozerajte sa na oblohu

Pokiaľ sa počas výbuchu nachádzate vonku, rozhodne sa nepozerajte na oblohu. Ohnivá guľa vás môže oslepiť. Ľahnite si čo najtesnejšie k zemi a prikryte si hlavu. Aj keď explózia pominie, môže sa stať, že tlaková vlna k vám dorazí až o tridsať sekúnd alebo dokonca neskôr.

7. Vyzlečte sa

Nezostávajte vonku dlho, v čo najkratšom čase si nájdite prístrešok. Keď budete vo vnútri, zbavte sa šiat. Tým zabránite rádioaktívnemu materiálu ďalej sa šíriť. Dokážete tak odstrániť až 90 percent kontaminácie.

8. Počúvajte evakuačné pokyny

Radiácia zo spádu má krátky polčas rozpadu, čo znamená, že po dvoch, troch dňoch poklesne na relatívne bezpečnú úroveň. V tom čase začne armáda s evakuáciou obyvateľstva a začne ich z krytov premiestňovať do bezpečných lokalít. Snažte sa preto počúvať evakuačné pokyny. V prípade presunu je dôležité presunúť sa čo najrýchlejšie. Počas presunu si chráňte dýchacie cesty pred náhodným vdýchnutím prachu. Pokiaľ je to možné, nešliapte na čiastočky spádu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom