Desí vás pohľad na deravé a pórovité povrchy? Možno máte trypofóbiu

Zdieľať
trypofóbia
trypofóbia youtube.com

Strach z výšok, uzavretých priestorov alebo pavúkov či hadov. Jednou z týchto bežných fóbií trpí snáď každý z nás. Počuli ste ale o niekom, kto má strach z pohľadu na množstvo malých otvorov, dier, trhlín alebo pórov? Aj táto fóbia existuje a odborne sa jej hovorí trypofóbia. Ako poukazujú vedci, je dokonca zakódovaná v našich génoch.

Trypofóbici majú strach aj z bublinkovej čokolády

Medzi nočné mory trypofóbikov sa radí pohľad na včelí plast, domček pre hmyz, bublinkovú čokoládu alebo kmeň stromu, do ktorého urobil zobákom niekoľko dier ďateľ. Skrátka trypofóbia je chorobným strachom z malých otvorov, dier a trhlín alebo priamo z kombinácie ich zhlukov. Dôležité pritom je, aby boli naozaj malé a bolo ich veľa. Tento pohľad nemôžu trypofóbici rozhodne zniesť.

Trypofóbiou trpí zhruba desať percent ľudí, podľa niektorých vedcov je tento percentuálny podiel oveľa vyšší. „Všetci ju máme, len je otázka, aká miera dier nám ju spúšťa,“ uviedol v rozhovore pre BBC lekár Geoff Cole z Univerzity Essex.

Hlavné príznaky trypofóbie

Akým spôsobom sa trypofóbia vôbec prejavuje? Ľuďom, ktorí touto fóbiou trpia, naháňajú hrôzu najmä deravé a pórovité povrchy, na ktoré mnohokrát narazia aj vo voľnej prírode. Fóbia sa u nich môže prejaviť veľmi nečakane. Trypofóbici tak nikdy nevedia, kedy na nich strach opäť zaútočí.

Keď narazia na určitý dierovaný povrch, trpia pocitom úzkosti, nervozity a vnútorného napätia, majú zrýchlenú srdcovú činnosť a odvracia pohľad. Veľakrát sa môže dostaviť aj nevoľnosť, pocit na zvracanie, problémy s dýchaním alebo intenzívne svrbenie kože. Trypofóbia je pritom u každého individuálna. Spúšťa ju určitý vzorec a zhluky dier.

Trypofóbia je zakódovaná v našich génoch

Trypofóbiu máme podľa vedcov pravdepodobne zakódovanú v génoch. Otvory, ktorých sa ľudia desia, totiž vzdialene pripomínajú vyrážky alebo aj kiahne. Početné diery, póry alebo priehlbiny si tak ľudia podvedome spájajú s chorobami, hrozbou a nebezpečenstvom. A práve preto v nich spôsobujú prirodzený odpor.

Ďalšie vedecké štúdie hovoria o tom, že trypofobik má podvedomý pocit, že sa pozerá na jedovaté zviera a že je v nebezpečenstve. Niektoré jedovaté zvieratá, a to väčšinou plazy, disponujú totiž podľa vedcov vzormi, ktoré sú podobné otvorom spôsobujúcim trypofóbiu.

V každom prípade trypofóbiou trpia častejšie ženy ako muži (rovnako ako ďalšími fóbiami). Je to dané tým, že žene dala príroda do vienka rolu matky, ktorá sa inštinktívne obáva nielen o seba, ale hlavne o svoje deti.

Či máte trypofóbiu si môžete otestovať aj vo videu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom