Existujú štyri typy hnevu a zúrivosti. Psychológovia radia, ako sa každého z nich zbaviť

Zdieľať
hnev

Hnev je emocionálny stav, ktorý sa môže prejavovať rôzne. Keď sa na niekoho hneváme, sme podráždení a mrzutí, závidíme alebo túžime po pomste. Hnev sa môže obrátiť aj voči nám, a to vo forme sebaľútosti či sebapoškodzovania. Psychológovia pritom rozlišujú štyri typy hnevu a radia, ako sa každého z nich zbaviť.

Výbušný hnev. Slovné nadávky a agresie

O ľuďoch, ktorí aj pri najmenšom impulze vybuchnú, hovoríme, že majú horúcu hlavu. Pri výbušnom hneve sa na druhých extrémne hnevajú a nadávajú im nielen slovne. Často prechádzajú aj k fyzickej agresii.

Ako výbušný hnev premôcť? Na človeka, ktorý smeruje výbušný hnev voči vám, zvýšte hlas a ukážte prstom, prerušte ho, nesúhlaste s ním a ukážte, že sa ho nebojíte. Prípadne buchnite dverami a odíďte, tým tiež ukážete svoj nesúhlasný postoj. Snažte sa skrátka udržať kontrolu nad vlastným životom a nenechajte nikoho, aby s vami pomocou výbušného hnevu manipuloval.

Vyhýbavý hnev. Zlosť obrátená dovnútra

Niektorí ľudia svoj hnev a zúrivosť obracajú sami do seba. Emocionálne sa rúcajú, trpia sebaľútosťou a mnohokrát inklinujú k sebapoškodzovaniu či depresívnym stavom. Svojmu okoliu, ako sa cítia, nepovedia. Správajú sa vyhýbavo a snažia sa potláčať svoje emócie.

Riešiť hnev a zúrivosť vnútorným vyhýbaním rozhodne nie je opakom výbušnej reakcie. Je to hnev obrátený dovnútra. Pokiaľ ním trpíte, mali by ste ho začať bezodkladne riešiť. Povedzte o tom svojim najbližším, alebo vyhľadajte špecialistu. V opačnom prípade môžete vážne poškodiť svoje duševné zdravie.

Pasívne-agresívny hnev sa snaží zlosť a zodpovednosť preniesť na druhých

Niektorí ľudia riešia svoj hnev a vnútornú zúrivosť nepriamym spôsobom. Ich myšlienky a činy sa následne nezhodujú s ich slovami. Často sa vyhýbajú ľuďom, na ktorých sú naštvaní. Pri komunikácii s ostatnými radi používajú štipľavé sarkazmy. Svojou pasivitou sa snažia svoj hnev a zodpovednosť za svoje pracovné či domáce povinnosti preniesť na druhých.

Konfrontácia s človekom, ktorého ovláda pasívne-agresívny hnev, je veľmi ťažká. S takým človekom spravidla nič nevyriešite. Snažte sa naopak udržať svoje nervy na uzde a zostať pokojní za každých okolností. V prípade človeka s pasívne-agresívnym hnevom totiž veľmi ťažko odhadnete, ako sa zachová.

Diplomatický hnev je asertívny, človek ho má pod kontrolou

Ide o ideálny spôsob hnevu. Diplomatický hnev je priamy, otvorený, ale pokojný. Ostatní ľudia ho vnímajú ako asertívne a pod kontrolou. Človek, ktorý používa diplomatický hnev, pri riešení rôznych konfliktov postupuje konštruktívne.

Používate pri konfliktných situáciách diplomatický hnev? Je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Otvorene tomu druhému priznajte, že sa hneváte. Buďte však stále slušní a zdvorilí. Ostatní vás budú rešpektovať. Potom, čo všetko poviete, sa vám uľaví. Snažte sa následne zostať pokojní. Práve pokoj vám pomôže v každej situácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom