Campi Flegrei je jediný supervulkán v Európe, nachádza sa neďaleko talianskeho Neapola. V súčasnosti údajne ide o najnebezpečnejšiu sopku na svete. Podľa experta by stačila jediná erupcia na vyvolanie masovej evakuácie obyvateľstva.
Keď Campi Flegrei pred 39 000 rokmi vybuchla, bola to najsilnejšia erupcia za posledných 200 000 rokov v Európe. Alarmujúcim faktom je aj to, že sa nachádza v najhustejšie osídlenej sopečnej oblasti na svete, v neďalekom Neapole žijú zhruba tri milióny ľudí.
Vulkanológ z talianskeho Národného ústavu pre geofyziku a vulkanológie (INGV) Boris Behncke, uviedol, že erupcia Campi Flegrei by sa mohla vyrovnať výbuchu Vezuvu. K tej došlo v roku 79 nášho letopočtu, kedy láva z Vezuvu zachvátila Pompeje a zahubila všetkých obyvateľov. Podľa Behnckeho môže Campi Flegrei pohroziť podobou erupcií.
Behncke porovnal Campi Flegrei so supervulkánom v Yellowstonskom národnom parku v americkom štáte Wyoming a zistil, že väčší potenciál na devastáciu má talianska sopka. „Potenciálnou najnebezpečnejšou sopkou na planéte v tejto chvíli nie je Yellowstone, ale taliansky Campi Flegrei. Aj malý výbuch by vyžadoval včasnú (a prednostne riadenú) evakuáciu státisícov obyvateľov,” napísal.
Napriek znepokojujúcim správam chce vulkanológ ľudí upokojiť. Podľa jeho slov sopky síce môžu vykazovať určité známky aktivity, ale následne môžu utíchnuť bez toho, aby došlo k erupcii. „Sopky vybuchnú, pretože existuje magma schopná dosiahnuť povrch. Nie je to tak ale vždy, magma sa často zastaví v určitej hĺbke, stratí plyn a ochladí sa,” objasnil expert.