Stopercentné bezpečie neexistuje
Niekde som počula, že dom nemusí byť 100% bezpečný, ale vždy bezpečnejší ako u susedov. Tento trochu strašidelný slogan má však svoje opodstatnenie. Uvedomte si, že zlodej hľadá vždy cestu najmenšieho odporu a vláme sa tam, kde sa vlastne cíti bezpečne. Lupiči nechcú byť objavení a snažia sa vyhnúť konfrontácii. Zlodeji často hľadajú niečo malé, ale cenné. Medzi bežné veci, ktoré zlodeji berú patria notebooky, hodinky, šperky a peniaze.
Prevencia pred vlámaním
Prevencia pred vlámaním je teda predovšetkým o tom, že zlodejovi pripravíte čo najmenšiu možnosť dostať sa do vášho domu. Začnite tým, že sa prejdete okolo svojho domova a preskúmate jeho slabiny. Staňte sa na chvíľu zločincom. Pozerajte sa jeho očami. Najlepší spôsob, ako ochrániť svoj domov zvonku, je totiž preskúmať ho očami zlodeja. Pokiaľ môžete napríklad konštatovať, že okno môže byť ľahko otvorené, zlodej bude určite schopný dospieť k rovnakému záveru. Verte, že existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť vášho domova bez toho, aby ste príliš míňali. Tu je niekoľko tipov, ako ochrániť váš domov proti vlámaniu a zvýšiť bezpečnosť.
Zaistite okná a dvere
Uistite sa, že váš domov má pred odchodom uzamknuté všetky okná a dvere. Nechajte nejaké závesy a žalúzie otvorené, aby poskytli ilúziu, že je niekto doma.
Upracte záhradu
Pred odchodom upracte zo záhrady grily, bicykle, hračky, nábytok, rebríky. Zlodeji sú šťastní, keď takéto veci nájdu.
Dohovorte sa so susedmi
Mať suseda, ktorému môžete veriť, je ako byť neustále doma. Pozorní susedia sú najlepšou ochranou proti zlodejom. Váš sused môže byť vašimi očami, keď nie ste doma. Neignorujte ich teda. Buďte k nim priateľskí a komunikujte s nimi, pretože môžu zavolať políciu, pokiaľ si všimnú nejakú podozrivú aktivitu, ktorá bude pri vašom dome prebiehať. Nechajte ich vyvážať popolnice, vyberať poštu. Nevybraná poštová schránka je spolu s popolnicou jasným znamením pre každého, že nie ste doma a môžete byť dlhšiu dobu preč. Ak sa vydáte na zimnú dovolenku, požiadajte svojho suseda, aby na vašej príjazdovej ceste odstránil sneh alebo vytvoril stopy pneumatík a zanechal stopy vedúce k vašim dverám a vytvoril tak ilúziu, že je niekto doma. Ak pôjdete na letnú dovolenku, dohodnite sa so susedmi alebo niekomu zaplaťte, aby vám pokosil trávu a udržiaval záhradu v poriadku.
Váš sused môže v prípade vlámania posúdiť aj škody a zavolať zámočníka alebo sklenára, aby znovu zaistil váš domov, kým sa nedostanete domov, aby ste opravili vzniknuté škody. Pred odchodom na dlhšiu dobu nezabudnite dať svoj náhradný kľúč niekomu, komu dôverujete. Pred odchodom nechajte u susedov kontakt na túto osobu. Je dôležité nechať kľúč u niekoho pre prípad núdze.
Nezabudnite túto láskavú službu vždy susedovi vrátiť. Začnete tým vytvárať bezpečné prostredie, teda začnete budovať takú bezpečnostnú komunitu vo svojom okolí. A to sa vždy oplatí.
Pokračujte na ďalšej strane
Umiestnite časovače na svetlá
Vyberte niekoľko izieb vo vašom dome, kam umiestnite časovače svetla. Zníži sa tým šanca, že si každý zlodej v okolí všimne, že ste preč. Majte vonkajšie osvetlenie na pohybové senzory, najmä v okolí vchodov.
Hovorí sa, že svetlý dom víta priateľských hostí, ale temný dom víta nežiaducich návštevníkov.
Pri garážových bránach odpojte automatické otváranie
Je to jednoduchý, ale často zabudnutý krok, ktorý vám pomôže udržať domov v bezpečí. Ak budete na týždeň preč a nebudete potrebovať automatické otváranie, prečo ho neodpojiť a pridať tak ďalšiu vrstvu zabezpečenia? Je všeobecne známe, že garážové vráta a zadné dvere sú najjednoduchší spôsob, ako sa dostať dovnútra do domu. Okrem ľahkého prístupu poskytujú tieto dvere pri úniku zlodeji aj dobré krytie.
Sociálne siete nechajte spať
Je celkom bežné, že sa ľudia nevyhnú nutkaniu pochváliť sa o svojej nadchádzajúcej dovolenke na sociálnych sieťach. Potencionálnym zlodejom tak servírujete svoj prázdny domov doslova na striebornom podnose. Pamätajte si však, že čím viac ľudí vie, že váš domov bude prázdny, tým viac otvárate možnosť na vlámanie. Facebook, Instagram a ďalšie sociálne siete dobývajte svojimi statusmi a fotografiami až po svojom návrate z dovolenky, kedy už budete doma.
Nezanechávajte na svojom záznamníku správu, že nie ste doma.
Cennosti uložte do domáceho trezoru alebo u svojich blízkych
Domáci trezor môže chrániť vaše dôležité veci nielen pred zlodejmi, ale aj pred požiarmi a povodňami. Pre vlastné bezpečie sa naučte meniť kód pravidelne, najlepšie každé tri mesiace. Domáci trezor inštalujte v miestach mimo spálne a skrine, pretože to sú prvé miesta, kde zlodeji hľadajú.
Pokiaľ je váš domáci trezor malý a nie je namontovaný do steny, zvážte, či ho aspoň nepriskrutkujte k podlahe, pretože si ho inak vezme každý zlodej so sebou. Domáci trezor nenechávajte umiestniť vo vašom dome na ľahko prístupnom mieste.
Inštalácia zabezpečovacích systémov
Väčšina rodín už dnes začína zverovať svoju bezpečnosť domácim alarmovým systémom. Prečo tiež nie? Inštalácia domáceho poplašného systému určite zníži šancu pred útokmi zlodejov.