Je Sputnik účinný proti omikronu? Odborníci vo svojej štúdii priniesli prekvapivé výsledky

Zdieľať
Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk

MOSKVA 17. decembra (SITA/AP) – Medzinárodný tím vedcov z Washingtonskej univerzity a švajčiarskeho výrobcu liekov Humabs Biomed SA spochybnil účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu koronavírusu omikron. Odborníci vo svojej štúdii, ktorá zatiaľ neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, uvádzajú, že vakcína nevytvorila „žiadnu neutralizačnú aktivitu proti omikronu“. Vedci skúmali vzorky zdravotníckych pracovníkov v argentínskom Buenos Aires, ktorí sú zaočkovaní Sputnikom V.

Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo očkovaciu látku, a Ruský fond priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V i jej jednodávkovej verzie Sputnik Light financoval, popreli západnú štúdiu a naopak uviedli, že vakcína poskytuje najlepšiu ochranu proti omikronu. V spoločnom vyhlásení uviedli, že predbežná laboratórna štúdia ukázala, že Sputnik V má v porovnaní s inými vakcínami pri omikrone „najlepšie výsledky neutralizácie vírusu“.

Gamalejovo centrum spochybnilo zistenia zahraničného výskumu a vyhlásilo, že sú výsledkom použitia „nesprávnych vzoriek séra“. „Nedávno publikovaná malá štúdia sa zaoberá účinnosťou vakcíny Sputnik proti variantu omikronu zámerne prostredníctvom vzoriek séra, ktoré nie sú reprezentatívne,“ uvádza vo vyhlásení.

V piatok účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu omikron chválil aj ruský prezident Vladimir Putin. „Náš Sputnik V funguje dobre a možno dokonca účinnejšie oproti omikronu ako druhé používané vakcíny,“ vyjadril sa počas kongresu Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov.

V Rusku podľa vicepremiérky Taťjany Golikovovej dosiaľ nahlásili 25 prípadov nákazy variantom omikron.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom