Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je Sputnik účinný proti omikronu? Odborníci vo svojej štúdii priniesli prekvapivé výsledky

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

MOSKVA 17. decembra (SITA/AP) – Medzinárodný tím vedcov z Washingtonskej univerzity a švajčiarskeho výrobcu liekov Humabs Biomed SA spochybnil účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu koronavírusu omikron. Odborníci vo svojej štúdii, ktorá zatiaľ neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, uvádzajú, že vakcína nevytvorila „žiadnu neutralizačnú aktivitu proti omikronu“. Vedci skúmali vzorky zdravotníckych pracovníkov v argentínskom Buenos Aires, ktorí sú zaočkovaní Sputnikom V.

Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo očkovaciu látku, a Ruský fond priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V i jej jednodávkovej verzie Sputnik Light financoval, popreli západnú štúdiu a naopak uviedli, že vakcína poskytuje najlepšiu ochranu proti omikronu. V spoločnom vyhlásení uviedli, že predbežná laboratórna štúdia ukázala, že Sputnik V má v porovnaní s inými vakcínami pri omikrone „najlepšie výsledky neutralizácie vírusu“.

Gamalejovo centrum spochybnilo zistenia zahraničného výskumu a vyhlásilo, že sú výsledkom použitia „nesprávnych vzoriek séra“. „Nedávno publikovaná malá štúdia sa zaoberá účinnosťou vakcíny Sputnik proti variantu omikronu zámerne prostredníctvom vzoriek séra, ktoré nie sú reprezentatívne,“ uvádza vo vyhlásení.

V piatok účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu omikron chválil aj ruský prezident Vladimir Putin. „Náš Sputnik V funguje dobre a možno dokonca účinnejšie oproti omikronu ako druhé používané vakcíny,“ vyjadril sa počas kongresu Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov.

V Rusku podľa vicepremiérky Taťjany Golikovovej dosiaľ nahlásili 25 prípadov nákazy variantom omikron.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 17. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: