Keď ľad vydáva svoje tajomstvá. Čo všetko objavili pochované pod ľadom?

Zdieľať
jaskyňa

Zmena klímy, dlhoročné bádanie aj obyčajná náhoda. To všetko sú faktory, ktoré sa v posledných rokoch postarali o sériu pozoruhodných „ľadových“ nálezov. Ľad dokázal artefakty chrániť pred zubom času aj niekoľko tisíc rokov a po ich odhalení poskytuje pohľad do minulosti. Čo všetko vedci pod ľadom objavili?

Hoci sa vedci z negatívnych vplyvov otepľovania klímy príliš neradujú, priznávajú, že roztápajúce sa ľady nám ponúkajú jedinečnú možnosť zistiť viac o histórii našej planéty i živote našich predkov.

Určite ste už počuli o ľadovom mužovi menom Ötzi alebo o múmiách inkských detí, ktoré sú považované za najlepšie uchované múmie sveta? Dokonale zakonzervované ľudské pozostatky, staré niekoľko tisíc rokov, sú pre vedcov nekonečnou studnicou nových poznatkov o spôsobe života našich predkov, zatiaľ čo nálezy mamutov oživujú nádej, že sa jedného dňa tento vyhynutý druh bude opäť prechádzať po Zemi.

Niektoré z nálezov dokonca ukazujú, že ľudstvo by sa s ďalším roztápajúcim ľadom malo mať aj na pozore, ľad dokáže totiž dokonale uchovať aj tisíce rokov staré mikroorganizmy, s ktorými sa naša civilizácia doteraz nestretla. Ako vo videu zistíte, jeden z vírusov sa po rozmrazení dokonca prebudil k životu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom