Fínsky avantgardný fotograf Antti Laitinen stále premýšľa o výhodách a škodách autorských práv. Ponúkame vám kuriózny príbeh jednej snímky, ktorej sláva siahala ďaleko za výstavnú sieň. Antti Laitinen nefotí len krásne krajiny, ale vytvára umelecké inštalácie, ktoré obsahujú koncept konfrontácie s prírodnými silami. Jeho cyklus Broken Landscape (zlomená krajina) obsahuje niekoľko neobvyklých umeleckých záberov, malý umelý piesočný ostrov uprostred Baltského mora, loď z brezovej kôry, cínový strom visiaci vo vzduchu.
Všetky tieto fotografie však zostali v oblasti pozornosti znalcov. Ale fotografia urobená v roku 2018 v blízkosti estónskej dediny Maayaam mala iný osud. Celý týždeň Antti a jeho asistent pracovali na vytvorení alegorického „svetelného okna“ do obvykle ponurého a hustého smrekového lesa. Fotograf pílkou a prerezávačkou „prerezal“ dieru s priemerom 4,5 metra. Jeho kolega sa pomocou podomácky vyrobeného zariadenia a vlastnej ostražitosti postaral o to, aby kruh zostal kruhom s rovnými okrajmi. Nápad sa vydaril, fotografia bola zhotovená a o pár mesiacov neskôr dokonca vystavená. A potom prišla sláva!
Nielen, že obrovská diera v okraji prenasledovala užasnutých obyvateľov, niektorí začali zdieľať obrázky na sieťach. Američan Kenny Klaus zverejnil fotografiu, ktorá používateľom dodáva otázku „Čo je to?“ Sám taký záujem o publikáciu nečakal. Len za deň si príspevok pozrelo viac ako desať miliónov užívateľov. Predpokladov o pôvode diery bolo mnoho, od návštevy mimozemšťanov až po chybu vo výpočtoch pri streľbe z laserovej zbrane.