Monumentálne dielo dávnej supercivilizácie. O aký objav sa jedná?

Zdieľať
pyramída
Monumentálne dielo dávnej supercivilizácie. O aký objav sa jedná? Foto: www.gettyimages.com

V guatemalskej džungli sa vďaka modernému detekčnému systému LIDAR podarilo objaviť sieť starovekých osád patriaci do starovekej mayskej civilizácie. Revolučná metóda umožnila na základe odrazených laserových lúčov od objektu zmapovať tamojší terén aj tesne pod povrchom. Ide o relatívne nový spôsob na získavanie dát, pre vedu však predstavuje obrovský pokrok. Dostane sa aj pod koruny stromov, preto je schopný pokryť neuveriteľne veľkú plochu.

Vedci z Idaho State University sa rozhodli tento detekčný systém využiť na doposiaľ najväčšiu regionálnu štúdiu Mayskej nížiny. Podarilo sa im objaviť celkom 417 miest a dedín, ktoré boli vzájomne prepojené starovekými cestami. Rozloha celého komplexu sa odhaduje na 1685 kilometrov štvorcových. Dôvod, prečo bol objav uskutočnený tak neskoro, je dojem, že táto oblasť bola bezvýznamná. LIDAR všetkým ukázal, že nevenovať tomuto miestu pozornosť bola veľká chyba. Tam, kde sa vedci domnievali, že nájdu len nečitateľné ruiny, sa v skrytej džungli nachádzala relatívne zachovaná sieť stavieb.

Geniálna architektúra a dômyselný systém

Podľa keramiky a architektonických zdrojov je poznať, že išlo o veľmi vyspelú spoločnosť. To dokazuje aj počet palácov a priehrad, na ktorých postavenie bolo treba tisíce ľudí z radov architektov a manažérov. Komplex disponuje viac ako sto umelými nádržami, v okolitej krajine sa žiadne prírodné zdroje nenachádzali. Okrem obytných budov a praktických stavieb sú v ruinách aj pozostatky zhruba tridsiatich ihrísk a monumentálnych pyramíd.

Táto oblasť je známa pod názvom Mirador-Calakmul a bola súčasťou veľkej civilizácie, ktorá tu žila zhruba od roku 1000 pred n. l. do roku 150 n. l. Jej objav je obrovským krokom vpred a ponúka množstvo priestoru pre nové objavy a špecifikáciu života Mayov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom