Príroda je naozaj nevyspytateľná a môže urobiť rôzne veci. Príkladom je vyplavenie ohromných tiel veľrýb na súš. A to ako mŕtvych, tak aj živých, ktoré následne nemajú možnosť dostať sa späť do mora. Podobné správy v posledných rokoch počúvame celkom často a tak človek začína premýšľať o tom, či to nie je práve on, kto má tieto udalosti na svedomí.
More vyplavilo celkom 22 veľrýb na súš
Posledný príbeh, ktorý otriasol celým svetom sa týka vyplavených hneď 22 veľrýb. Severné more pre nich bolo dlho útočiskom, ale príroda bola silnejšia a tieto obrie tvory poslala na istú záhubu, na breh. Keďže bol plytký, nemala žiadna z veľrýb šancu dostať sa späť do vody. V súvislosti s tým zaplatili životom, čo je sama o sebe šokujúca správa. Nebola ale šokom jediným. Celý svet oblietali aj informácie o tom, čo mali dané veľryby v žalúdku.
Správa vedcov hovorí jasne
Národný park Waddden Sea zaistil všetko, aby sa veľryby dostali k vedcom, ktorí mohli preskúmať ich telá a eventuálne zistiť, čo bolo príčinou ich smrti a toho, že boli vyplavené na breh. Keď sa následne objavila správa zahŕňajúca výsledky skúmania, bolo mnoho ľudí v skutočnom šoku. A nie je sa čomu diviť. Vedci našli v žalúdkoch veľrýb veci, ktoré tu nemali čo robiť. Čo presne? To vás šokuje.
Veľryby boli plné plastov
Čo bolo obsahom ich žalúdkov? Boli to primárne plasty, a to rôznych veľkostí. Ďalej to boli zvyšky rybárskych sietí a rad ďalšieho odpadu. V jednej veľrybe bol dokonca nájdený zhruba 75 cm kus plastu, v druhej zase rybárska sieť dlhá 15 metrov. V tej chvíli bolo jasné, že za ich koniec nemôže nikto iný, než človek. A to pre svoju nezodpovednosť, pretože namiesto správneho nakladania s odpadom dochádza k tomu, že je doslova vyhadzovaný do mora.
Problém, ktorý treba riešiť
Všade sa dozvedáme o tom, že treba riešiť ekológiu a správne nakladanie s odpadom. Správa o uhynutých veľrybách, ktoré sú plné plastu je ďalším dielikom do celej skladačky toho, že oceány a more už sú natoľko znečistené, že treba konať. Nielen, že ich more vyplavuje na breh, ale už sú aj v žalúdkoch veľrýb. A rovnaké to pravdepodobne bude aj pri iných druhoch rýb. Posledné štúdie ukazujú, že je to až 80 percent odpadu, ktorý končí v oceánoch. Toto číslo je natoľko alarmujúce, že treba niečo robiť. Najlepšie je začať pri sebe. Navyše si mnoho ľudí neuvedomuje, že sa ho dané znečistenie bezprostredne týka. Nielen, že sa v takom mori kúpe počas dovolenky. On konzumuje aj ryby, ktoré mali ako potravu práve ľudský odpad. Kto by si ho dal dobrovoľne?