Môže Putin použiť jadrové zbrane? Definované sú 4 možnosti

Zdieľať
jadrové zbrane
jadrové zbrane www.gettyimages.com

Stojí svet pred jadrovou vojnou? Ruský prezident Vladimír Putin (69) nariadil armáde, aby uviedla tzv. odstrašujúce, teda jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti.

Hovorí sa o tom, že po invázii na Ukrajinu by mohli byť použité aj nukleárne zbrane. Ruský líder pohrozil tvrdou odvetou proti každej krajine, ktorá priamo zasiahne do konfliktu na Ukrajine. Podľa generála Pavla Macka (57) ide však iba o hlúpe a nekorektné vyhlásenie nezodpovedného politika, ktorých sa netreba zľaknúť.

Odstrašujúce nukleárne sily Ruskej federácie sú v stave zvýšenej pohotovosti. Rozhodlo o tom v pondelok ruské ministerstvo obrany na základe rozkazu od prezidenta Vladimíra Putina. Minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že veliteľské posty všetkých jadrových síl doplnil ďalší personál. Stav zvýšenej pohotovosti sa podľa ministerstva týka všetkých zložiek ruských nukleárnych síl, ktorými sú strategické raketové sily dohliadajúce na pozemné medzikontinentálne rakety, Severná a Tichomorská flotila disponujúca raketami odpaľovanými z ponoriek a diaľkové letectvo s flotilou strategických bombardérov.

Svet sa začal obávať, či môže šialenec z Moskvy použiť jadrové zbrane, čo by malo za následok tretiu svetovú vojnu. Krajiny začínajú reagovať. Bývalý japonský premiér Šinzó Abe kontroverzne navrhol, aby jeho krajina po ruskej invázii na Ukrajinu zvážila, že umožní USA umiestniť jadrové zbrane v jeho krajine. Od druhej svetovej vojny sa pritom Japonsko zaviazalo, že nikdy nebude vlastniť, vyrábať ani rozmiestňovať jadrové zbrane na svojom území.

Prejav sily

Podľa britského rezortu obrany ide zo strany Putina o „prejav sily“ v čase, keď sa postup ruských síl na Ukrajine spomalil. Na otázku moderátora rozhlasovej stanice LBC, či je Putin „dostatočne šialený“ na to, aby rozpútal jadrovú vojnu, minister Wallace odpovedal, že šéf Kremľa „v poslednej dobe nepochybne urobil veľa iracionálnych vecí“. „Nebudem špekulovať o tom, čo by urobil alebo neurobil, ale práve preto všetci na Západe udržujeme naše odstrašujúce prostriedky (jadrové zbrane) v stave pripravenosti pripravenosti“ dodal.

Do debaty zasahuje aj výsledok bieloruského referenda, ktoré sa konalo v nedeľu. Zmeny v ústave umožnia diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi upevniť si moc do roku 2035. Tiež ruší nukleárny status Bieloruska, čo mu dáva priestor na obstaranie jadrových zbraní. Tento krok má podľa spravodajského portálu BBC vážne dôsledky pre šírenie jadrových zbraní a potenciálne robí z Bieloruska, blízkeho spojenca Moskvy, prípravnú zónu pre ruský útok na Ukrajinu.

Šialená hra

Expert, ktorý pôsobil v štruktúrach NATO, Pavel Macko si myslí, že ide o šialenú nátlakovú hru Putina. „Je to samozrejme v rozpore s vojenskou doktrínou, ktorú majú v Rusku. Treba povedať, že všetky jadrové mocnosti, Rusko nevynímajúc, majú časť svojich jadrových síl v trvalej pohotovosti. V rámci tejto pohotovosti sú schopní do desiatich minút odpáliť raketu,“ hovorí Macko. Takéto silové vyhlásenie neznamená podľa neho v reálnom živote žiadnu zmenu v porovnaní s terajším statusom. „Rusko má viac ako 6 a pol tisíc jadrových hlavíc. 1 600 má akoby v operačnej pripravenosti a časť z nich je v trvalej rotačnej pohotovosti,“ vysvetľuje generál. „V rámci tejto doktríny má Rusko definované štyri možnosti, kedy by dokázalo alebo by malo použiť jadrové zbrane. Prvá je, že zaregistrujú odpal nejakých jadrových rakiet, ktoré by smerovali na Rusko. Druhá je, že by došlo k sabotáži alebo k poškodeniu alebo k útoku na ruské jadrové zariadenie. Tretia je, že by boli sami terčom bližšie neidentifikovaného jadrového útoku a štvrtá je, že by Rusku hrozila existenčná hrozba. To znamená, že by boli v takom konvenčnom konflikte, ktorý by hrozil tým, že idú úplne zlikvidovať Rusko, Rusko by mohlo prehrať a skončiť ako štát,“ vymenoval možnosti použitia jadrových zbraní Macko.

„Pre mňa je podstatné toto odmietnuť, pretože to nie je forma komunikácie v takej krízovej situácii. A tu treba venovať pozornosť aj našim politikom, pretože máme tu v opozícii tých, ktorí toto ešte zneužívajú. Je to úplne nemiestne, je to totálne za čiarou. Takéto zahrávanie si s jadrovými zbraňami má za cieľ vyvolať skôr psychologický efekt, nátlak na strany pred rokovaniami o prípadnom prímerí, a zároveň to má pokračovať v informačnej vojne, ktorá je proti nám systematicky vedená už niekoľko rokov. Treba zachovať pokoj a neznepokojovať sa. Za tieto vyjadrenia by sa mal dostať Putin do úplnej izolácie,“ dodal Macko s tým, že ide o „hlúpe, nekorektné vyjadrovanie“.

Kto má koľko jadrových zbraní?

  • Rusko 6255 (z toho 1600 aktívnych)
  • USA 3750 (z toho 1365 aktívnych)
  • Čína 350
  • Francúzsko 290
  • Veľká Británia 225
  • Pakistan 190
  • Izrael 90
  • Severná Kórea 40
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom