Najhoršia nočná mora, spánková paralýza

Zdieľať
spánková paralýza
spánková paralýza www.gettyimages.com

Kto na vlastnej koži nezažil spánkovú paralýzu, môže byť iba rád. Kto ju musel prežiť, vie bohužiaľ, o čom je reč. Spánková paralýza je doslova nočnou morou medzi bdením a spánkom. Táto porucha spánku spojená s ochromením celého tela aj halucináciami, môže postihnúť každého z nás. O čo teda konkrétne ide?

Spánková paralýza postihne až 40 percent z nás

Spánkovú paralýzu zažije počas svojho života aspoň raz okolo 40 percent ľudí, aj keď niektorí z nich si tento zážitok vôbec nepamätajú alebo ho zamieňajú za úplne niečo iné. Ide vlastne o stav, ktorý mnohí z nás zažívajú pri zaspávaní či prebudení, to znamená medzi bdením a spánkom. So spánkovou paralýzou sa nemusíte stretnúť vôbec alebo iba párkrát za život. Niektorí ľudia však trpia opakujúcou sa chronickou paralýzou, čo už je úplne iná liga. Čo všetko by ste teda mali o spánkovej paralýze vedieť?

Vaše telo je úplne ochromené

Pri spánkovej paralýze je vaše telo úplne ochromené. Nemôžete sa hýbať ani kričať, zažívate stav kompletného ochrnutia. Dokážete iba hýbať očami, žmurkať a dýchať.
Celé to trvá niekoľko sekúnd, pre vás je to celý život. Aj keď paralýza trvá iba niekoľko sekúnd, maximálne minút, pre vás to sú nekonečné hodiny strachu a hrôzy. Práve z toho dôvodu mnoho ľudí spánkovú paralýzu zamieňa za nočnú moru.

Máte halucinácie

Niektorí ľudia, ktorí sú ochromení spánkovou paralýzou, počujú, vidia a cítia veci, ktoré v skutočnosti neexistujú. Navyše majú pocit, akoby opúšťali svoje telo. Ďalší z nás sa zase pri spánkovej paralýze cíti vo svojom tele ako vo väzení, z ktorého nie je úniku. Aj keď hlasno kričí, nikto ich nepočuje. Aj keď chcú utiecť, nemôžu sa pohnúť.

Zažívate pocity hrôzy a strachu

Pri ochromení spánkovou paralýzou zažívate pocity hrôzy a strachu. Bojíte sa neznámych tieňov, krokov, vŕzgania dverí alebo pachov. Akonáhle spánková paralýza skončí, strach z tohto nepríjemného zážitku vo vás zotrváva aj naďalej.

Ako sa spánkovej paralýze vyhnúť?

Ľudia dedia sklony k spánkovej paralýze po svojich predkoch. Rozvinutie tejto spánkovej poruchy však môžete skúsiť zabrániť zmenou svojho životného štýlu aj spánkového režimu. Ako na to?

  1. Vyhýbajte sa stresu.
  2. Nepite pred spaním alkohol ani čiernu kávu.
  3. Nespite osamote.
  4. Nedávajte si pod hlavu veľké množstvo vankúšov.
  5. Nespite na chrbte, zaspávajte radšej na boku.
  6. Ak nemôžete zaspať, vstaňte z postele a venujte sa tomu, čo vás baví.
  7. Pred spaním v miestnosti poriadne vyvetrajte.
  8. Spite pravidelne aspoň 6 až 8 hodín denne.
  9. Pokiaľ vo vašom prípade dochádza k spánkovej paralýze opakovane, navštívte svojho ošetrujúceho lekára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom