Naši rodičia si pamätajú časy, kedy sa používala len zátvorka s dvojbodkou, ktorá bola obrátená podľa toho, či sa smajlík mračil alebo sa usmieval. Aj keď ti si oveľa živšie vybavia písanie listov a prípadné volanie cez pevnú linku. Naša generácia toto zažila len krátko, pretože bola prakticky od svojich prvých mobilov odkojená na škále rôznych emoji. V posledných rokoch však už novo pridané smajlíky nadobudli na absurdite a zbytočnosti.
Je smutné a úsmevné zároveň, koľko rôznych možností naši rovesníci potrebujú na ukázanie svojich emócií za esemeskami. Z psychického hľadiska je tento fenomén veľmi zaujímavý, pretože emoji si cez milióny správ vybudovali určité pravidlá používania a skryté významy. Skoro sa dá povedať, že už majú svoj vlastný jazyk, ktorému jeho používatelia musia prísť na kĺb. Kedysi najpoužívanejší jednoduchý usmievajúci sa smajlík je teraz ideálnou možnosťou, ako dodať správe ironický podtón.
Dnešní používatelia mobilných telefónov sú už na obrázkoch podčiarkujúce správy úplne závislí. Mnohí nesú úkorne, keď správa žiadne emoji nenesie, pretože nevie, ako ju majú čítať, či sa na nich ten druhý hnevá. Môže to dôjsť až do takých medzí, že to dokáže rozbiť vzťahy, zničiť priateľstvo, či pripraviť sa o výhodnú pracovnú ponuku. Životy moderných ľudí sa teraz od používania mobilov úplne odvíjajú, treba sa preto jazyku smajlíkov naučiť.
Čo nám Emojipedia predstaví?
Medzi horúcich kandidátov patria najmä dve tlačiace sa ruky, svetlo ružové srdce či trasúca sa tvár. Pozadu však nezostáva ani medúza, zázvor či anjelské krídlo. V minuloročných updatoch sme boli obohatení o roztekajúcu sa tvár či stereotypné talianske gesto. Či septembrový update tiež prinesie takto používané emoji, sa dozvieme sami.