Prežila výbuch jadrovej elektrárne v Černobyle, skončila v sirotinci, adoptovala ju americká univerzitná profesorka, v USA sa začala venovať športu a na zimných paralympijských hrách v Pekingu 2022 nazbierala hneď sedem medailí. Životný príbeh americko-ukrajinskej paralympioničky Oksany Masters teraz zaujal celý svet.
Oksana Masters si z Pekingu odniesla 7 medailí
Zimné paralympijské hry 2022 sa konali v čínskom Pekingu v období od 4. marca do 13. marca 2022. Jednoznačne na nich zažiarila americko-ukrajinská športovkyňa Oksana Masters. Táto členka americkej výpravy získala hneď 7 medailí z biatlonu, samostatného behu na lyžiach alebo behu na lyžiach v zmiešanej štafete.
32 ročná paralympionička si z Pekingu odniesla celkom 3 zlaté a 4 strieborné medaily. Stala sa prvou Američankou, ktorá kedy získala sedem medailí na jedinej zimnej paralympiáde. Oksana Masters navyše zakončila Zimné paralympijské hry 2022 v Pekingu ako športovec s najviac medailami.
Narodila sa 3 roky po Černobyle s vážnymi vrodenými vadami
Americko-ukrajinská paralympionička je pre veľa ľudí veľkou inšpiráciou. Za jej životným úspechom sa skrýva nešťastie aj šťastie zároveň. Tam, kde teraz je, vďačí svojmu odhodlaniu, drine, ale najmä svojej adoptívnej mame, ktorá jej podľa jej slov zachránila život.
Oksana Masters, rodným menom Oksana Alexandrovna Bondarčuk, sa narodila 19. júna 1989 v meste Chmelnyckyj na západnej Ukrajine. Budúca úspešná športovkyňa prišla na svet tri roky po jadrovej havárii v Černobyle, v dôsledku radiačného žiarenia mala hneď niekoľko vrodených chýb.
Na svet prišla s tibiálnou hemiméliou (tj. rôznou dĺžkou nôh), chýbajúcimi holennými kosťami na lýtkach, šiestimi prstami na každej nohe a prstami na rukách bez palcov spojenými plávacou blanou. Rodičia sa Oksany ihneď po narodení zriekli, dievčatko žilo až do svojich 7 rokov v sirotinci, kde bolo vystavené fyzickému, psychickému i sexuálnemu týraniu.
V 7 rokoch ju adoptovala americká profesorka
Ako uvádza denník NY Times, život sa sedemročnej Oksane zo dňa na deň zmenil, keď si ju adoptovala slobodná Američanka Gay Masters, ktorá bola americkou profesorkou logopédie na univerzite v Buffale. Táto žena bez vlastných biologických detí si Oksanu následne odviezla z ukrajinského sirotinca do USA.
V Amerike dostala Oksana Masters náležitú zdravotnú starostlivosť, ku ktorej patrila aj amputácia oboch dvoch nôh. Od 13 rokov sa začala aktívne venovať športu. A to najmä veslovanie, paracyklistike a behu na lyžiach.
Oksana Masters podporuje postihnuté ukrajinské deti
Jedna z najúspešnejších amerických paralympioničiek súčasnosti nezabúda ani teraz na svoju vlasť. Finančne podporuje charitatívne organizácie Global Giving Bright a Kids Charity, ktoré na Ukrajine v rámci projektu No Child Forgotten pomáhajú deťom s telesným postihnutím.