Stačí kliknúť na ikonku „vo vzťahu“ a život sa vám okamžite obráti o 180 stupňov. Teda aspoň na Facebooku. Na tejto sociálnej sieti však nie je nič také, ako sa zdá. Šťastné páry spravidla nemajú potrebu čokoľvek zverejňovať. Zamilované fotky s páčivými komentármi podľa výskumu Northwestern University zdieľajú skôr ľudia, ktorí sa vo vzťahu cítia neistí.
Kvalita vzťahu a postovania na sociálnych sieťach
Niektoré páry držia svoje súkromie pod pokrievkou, iní svojimi zamilovanými fotkami a odkazmi doslova zahlcujú facebookový múr. Aj keď sa môžeme z obsahu na sociálnej sieti dočítať všeličo, skutočnosť býva úplne iná. Tiež vedci z americkej Northwestern University tvrdia, že páry, ktoré svoje šťastie nevystavujú na Facebooku či Instagrame, sú oveľa šťastnejšie ako tí, ktorí sa chvália každičkou láskyplnou a dojemnou maličkosťou svojho vzťahu.
Ako teda spolu súvisí kvalita vzťahu a postovanie na sociálnych sieťach?
1. Ľudia, ktorí si nie sú istí vo vzťahu, zdieľajú zamilovaný obsah oveľa častejšie
Keď si dvaja ľudia na sociálnych sieťach vyznávajú verejne lásku, zdieľajú svoje romantické aktivity a zamilované fotky, už tu niečo nehrá. Týmto postojom sa snažia druhých presvedčiť o tom, že majú šťastný a zdravý vzťah. Avšak v skutočnosti sa cítia vo vzťahu neistí. Na sociálnych sieťach preto hľadajú prostredníctvom lajkov a obdivných komentárov iba potvrdenie toho, že im to s partnerom naozaj klape.
2. Keď je pár šťastný a spokojný, nemá potrebu sa rozptyľovať na sociálnych sieťach
Šťastné páry sú zaneprázdnené svojou vlastnou prítomnosťou. Nemajú skrátka potrebu informovať o tom, ako im je spolu dobre, ostatných ľudí na sociálnych sieťach. Nieto aby stále dookola postovali spoločné zamilované fotografie. Sú tu skrátka jeden pre druhého a nepotrebujú sa vo svojom šťastí kýmkoľvek ďalším utvrdzovať.
3. Spokojné páry svoje problémy riešia offline
Aj nad spokojným vzťahom sa občas vynoria mráčiky. Pokiaľ ide o vyrovnaný pár, snažia sa svoje problémy riešiť v súkromí. Nie je nič horšie, než rozpory vo vzťahu riešiť verejne na sociálnych sieťach, kde sa o nich dozvie nielen rodina a priatelia, ale aj spolupracovníci. Aj najmenší rozpor, ktorý pár rieši na sociálnych sieťach, navyše môže prerásť do bubliny nebývalých rozmerov.
4. Šťastné páry si nepotrebujú nič dokazovať
Ľudia, ktorí sú spolu skutočne šťastní, nepotrebujú druhým na sociálnych sieťach o svojej láske vôbec nič dokazovať. Na takom Facebooku či Instagrame sa skrátka zbytočne nepredvádza a ani sa nesnaží napríklad o to, aby na nich žiarlil niekto ďalší. Šťastné páry sú tu offline jeden pre druhého a nežijú momenty druhých v online svete.
5. Ľudia, ktorí žijú iba svoje offline životy sú oveľa šťastnejší
Dánsky Inštitút pre výskum šťastia dospel k záveru, že ľudia, ktorí nemajú účet na Facebooku sú oveľa šťastnejší. Na základe výskumu okrem iného zistil, že používatelia tejto sociálnej siete sú náchylnejší na rozčúlenie, depresie, ale aj obavy.
Naopak ľudia, ktorí nie sú k tejto sieti pripojenia, nemajú tendenciu sa toľko porovnávať so svojim okolím. Žijú svoje reálne životy a majú skutočné vzťahy, pre ktoré nehľadajú uznanie v online svete.