BRATISLAVA 13. novembra (Najky.sk) – Ani jeden náš deň nie je kompletný bez použitia týchto prostriedkov. Takže je čas sa naučiť , ako fungujú dezodoranty a antiperspiranty. Zistime na koľko percent chránia nás pred potom a či môžu poškodiť naše zdravie.
Aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom
Určite si mnohí neraz položili otázku, aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom. Je to veľmi jednoduché: dezodorant je kozmetický výrobok, zabíja baktérie, ktoré vytvárajú nepríjemný zápach, ale zároveň dezodorant nezastavuje pot, antiperspirant je liek, pretože mení prirodzené procesy v tele: zabraňuje poteniu a zápachu, blokovaním vylučovacích ciest potných žliaz. Antiperspirant nezastavuje samotnú produkciu potu, ale iba jeho uvoľňovanie smerom von.
Látky, ktoré sú nebezpečné pre zdravie
Napriek tomu, že dezodorant vylučuje iba pach potu, jeho zloženie nie je bezpečné pre zdravie. Hlavnou nebezpečnou zložkou antiperspirantov sú soli hliníka, ktoré môžu prispievať k vzhľadu rakovinových buniek, rozvoju Alzheimerovej choroby, ako aj k rýchlemu vylučovaniu vápnika z tela a poškodeniu kostí a zubov v dôsledku nadbytku hliníka v tele.
Používanie antiperspirantu môže spôsobiť rakovinu prsníka
Jednoznačne odpovedať na otázku „Môže sa rakovina prejaviť pri použití antiperspirantu?“ nie je to možné. Vedci stále nemôžu so 100% istotou poskytnúť konkrétnu odpoveď.
Dezodoranty a antiperspiranty nefungujú 100%
Pri zmene dezodorantov a antiperspirantov a pri hľadaní toho najlepšieho, si môžeme všimnúť, že nedosahujete požadovaného a želaného účinku: jeden úplne neodstraňuje zápach potu, druhý sa nedokáže vyrovnať s potením. Po prvé, každý človek je individuálny, každý organizmus je individuálny a to, čo vyhovuje jednému človeku, nikdy nebude vyhovovať druhému a celý život je možné stráviť hľadaním toho pravého prostriedku (platí to úplne pre všetko). Po druhé, veľa sľubov na etikete sú marketingové triky a nič viac. V zriedkavých prípadoch si dezodoranty a antiperspiranty dokážu bezchybne zvládnuť všetky úlohy.
Telo si môže vyvinúť obranu proti neustálemu používanému prostriedku
Vývoj imunity v tele rôznymi spôsobmi, lekárskymi aj kozmetickými, je bežným javom, takže deodoranty nie sú výnimkou. Po niekoľkých mesiacoch používania rovnakého antiperspirantu potenie môže znova vás začať trápiť. Môže sa dokonca niekoľkonásobne zvýšiť. Neexistuje žiadne jasné a jednoznačné vedecké vysvetlenie, ale vedci tvrdia, že telo sa môže jednoducho prispôsobiť k používaniu antiperspirantu. Okrem toho sa môže začať rozvíjať hyperhidróza, v dôsledku ktorej dôjde k nadmernému poteniu kdekoľvek na tele. takom prípade Dr. Han Li, odborný asistent dermatológie na univerzite v južnej Kalifornii, odporúča meniť obvyklý prostriedok každých šesť mesiacov.
Dezodoranty a antiperspiranty pre mužov a ženy sú rovnaké
Ďalší marketingový ťah od výrobcov. Podľa Discovery Health sa mužské a ženské výrobky nijako sa nelíšia zložením, iba obalom a vôňou. Ani jedna značka nebude vyrábať produkty s rôznymi prísadami v rôznych množstvách zvlášť pre mužské a ženské deodoranty a antiperspiranty.
Čo robiť
Napriek tomu, že niektoré fakty stále nemajú vedecké opodstatnenie a potvrdenie, nechce sa riskovať svojim zdravím. Prírodné a organické značky dodnes vytvorili bezpečné deodoranty a antiperspiranty, v zložení ktorého nie sú žiadne látky škodlivé pre naše zdravie, sú však menej účinné a nákladnejšie ako bežné. Dezodoranty si môžete urobiť aj sami doma, v takom prípade môžete vždy zostať pokojní v ich kvalite.
Informačný servis