Psychické týranie je väčší problém, než si myslíte

Zdieľať
týranie

Nie všetky násilné vzťahy musia nutne zahŕňať fyzické týranie. To, že žena nie je zbitá alebo pomliaždená neznamená, že nie je týraná. Psychické týranie je často bagatelizované alebo prehliadané dokonca aj osobou, ktorá ho sama zažíva. Nie všetky násilné vzťahy musia nutne zahŕňať fyzické týranie. To, že žena nie je zbitá alebo pomliaždená neznamená, že nie je týraná. Psychické a slovné týranie zahŕňa najmä urážky a pokusy ženu vydesiť, izolovať od ostatných ľudí alebo ovládať. Táto forma týrania je veľmi často predzvesťou fyzického týrania.  Cieľom psychického týrania je zbaviť osobnosť vlastnej hodnoty a nezávislosti. Má zostať iba pocit, že vo vzťahu neexistuje žiadna iná cesta alebo že bez partnera neznamená nič.

Psychické týranie zahŕňa najmä krik, obviňovanie, zosmiešňovanie zastrašovania a kontrolu správania. Tí, ktorí týrajú psychicky, tiež veľmi často používajú fyzické násilie, pokiaľ nerobíte veci tak, ako oni chcú. Jazvy psychického týrania sú vo väčšine prípadov trvalé a hlboké. Psychické týranie môže mať krátkodobé a dlhodobé účinky, ktoré sú rovnako závažné ako účinky fyzického zneužívania. Môžete namietať, že fyzické týranie je oveľa horšie ako psychické, ale nie je to tak. Aj psychické týranie poškodzuje zdravie. Vedie napríklad k chronickým bolestiam, depresiám alebo úzkostiam. Ak ste týraná, nikdy to nie je vaša chyba.

Ako začína psychické a slovné týranie?

Môže začať náhle. Niektorí násilníci sa spočiatku snažia správať normálne. Keď však nadviažu bližší vzťah, začnú týrať. Niektorí násilníci na začiatku vzťahu zámerne venujú svojej partnerke veľa lásky a pozornosti, vrátane komplimentov. Tyran sa potom postupne začne meniť a snaží sa prinútiť druhého, aby sa na ňom stal silne závislý a vytvára situácie, ako keby boli sami dvaja „proti celému svetu“. V priebehu času začnú násilníci svoje obete urážať alebo ohrozovať a začínajú ovládať rôzne časti ich života. Keď dôjde k tejto zmene správania, môže to obetiam najprv spôsobiť šok a zmätok. Obeť sa začne cítiť trápne alebo hlúpo za to, že sa do takého vzťahu dostala.

Pokračujte na ďalšej stránke

Aké sú príznaky psychického týrania?

  1. Robí si z vás váš partner srandu pred vašimi priateľmi alebo rodinou?
  2. Ponižuje vás pred ostatnými?
  3. Snažíte sa nerobiť nič, čo by nahnevalo vášho partnera?Hovorí vám, že bez neho nie ste nič?Používa vo vzťahu k vám urážlivé slová, ako „hlúpa“, „nechutná“, „bezcenná“, „suka“ alebo „tučná“?
  4. Telefonuje vám, posiela správy alebo e-maily niekoľkokrát denne, aby si „skontroloval“ že ste v práci, v škole alebo doma?
  5. Požaduje heslá k veciam, ako je váš telefón, e-mail, sociálne médiá, a vykazuje ďalšie známky digitálneho zneužívania?
  6. Ovláda všetky vaše financie alebo ako utrácate svoje peniaze?
  7. Používa váš partner zastrašovania alebo vyhrážania, aby vás donútil robiť určité veci?
  8. Hrozí, že ublíži vám alebo ľuďom na ktorých vám záleží, alebo domácim miláčikom?
  9. Pokúša sa vám brániť v odchode z domu?
  10. Zaobchádza s vami tak hrubo, že vás silno uchopí, stlačí, strčí alebo udrie?
  11. Je žiarlivý a neustále vás obviňuje z nevery?
  12. V sexe vás núti do vecí, ktoré nechcete robiť, alebo vás núti k sexu proti vašej vôli?
  13. Zabraňuje vám alebo odrádza vás od kontaktu s rodinou alebo priateľmi?
  14. Rozhoduje za vás, čo budete nosiť za oblečenie?
  15. Máte pocit, že nie ste schopná prijímať žiadne rozhodnutia?
  16. Máte pocit, že zo vzťahu neexistuje cesta?
  17. Cítite sa zbytočná, prázdna, nechcená?

Bojíte sa, ako bude váš partner konať v rôznych situáciách? Ospravedlňujete sa stále ostatným ľuďom za správanie svojho partnera? Zostávate u svojho partnera, pretože sa bojíte, čo by urobil, keby ste sa rozišli? Hovorí napríklad „Ak nemôžem ťa mať ja, nebude ťa mať nikto!“? Vyhráža sa vám, že vás oznámi úradom za porušenie? Napríklad odboru starostlivosti o dieťa, ako sa staráte o deti? Existuje ešte jedna forma týrania. Hovorí sa jej „Gaslighting“. Ide o formu psychickej manipulácie, keď násilník vytvára situácie, aby obeť začala sama spochybňovať vnímanie reality, svoju pamäť a zdravý rozum. Popiera, že k udalosti došlo. Hovorí vám, že ste precitlivená alebo blázon. Popisuje udalosť úplne odlišne od toho, ako si ju pamätáte vy. Táto forma slúži na udržanie moci a kontroly. Keď obeť pristúpi na túto hru, pravdepodobne sa bude cítiť závislá na tyranizujúcom partnerovi a zostane s ním vo vzťahu.

„Gaslighting“ sa deje v priebehu času a spočiatku si ho obeť nemusí ani všimnúť. Pokiaľ sa niečo z tohto deje vo vašom vzťahu, s niekým hovorte, sú to príznaky psychického týrania. Verte, že bez pomoci bude týranie pokračovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom