Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Psychické týranie je väčší problém, než si myslíte

týranie
týranie www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Nie všetky násilné vzťahy musia nutne zahŕňať fyzické týranie. To, že žena nie je zbitá alebo pomliaždená neznamená, že nie je týraná. Psychické týranie je často bagatelizované alebo prehliadané dokonca aj osobou, ktorá ho sama zažíva. Nie všetky násilné vzťahy musia nutne zahŕňať fyzické týranie. To, že žena nie je zbitá alebo pomliaždená neznamená, že nie je týraná. Psychické a slovné týranie zahŕňa najmä urážky a pokusy ženu vydesiť, izolovať od ostatných ľudí alebo ovládať. Táto forma týrania je veľmi často predzvesťou fyzického týrania.  Cieľom psychického týrania je zbaviť osobnosť vlastnej hodnoty a nezávislosti. Má zostať iba pocit, že vo vzťahu neexistuje žiadna iná cesta alebo že bez partnera neznamená nič.

Psychické týranie zahŕňa najmä krik, obviňovanie, zosmiešňovanie zastrašovania a kontrolu správania. Tí, ktorí týrajú psychicky, tiež veľmi často používajú fyzické násilie, pokiaľ nerobíte veci tak, ako oni chcú. Jazvy psychického týrania sú vo väčšine prípadov trvalé a hlboké. Psychické týranie môže mať krátkodobé a dlhodobé účinky, ktoré sú rovnako závažné ako účinky fyzického zneužívania. Môžete namietať, že fyzické týranie je oveľa horšie ako psychické, ale nie je to tak. Aj psychické týranie poškodzuje zdravie. Vedie napríklad k chronickým bolestiam, depresiám alebo úzkostiam. Ak ste týraná, nikdy to nie je vaša chyba.

Ako začína psychické a slovné týranie?

Môže začať náhle. Niektorí násilníci sa spočiatku snažia správať normálne. Keď však nadviažu bližší vzťah, začnú týrať. Niektorí násilníci na začiatku vzťahu zámerne venujú svojej partnerke veľa lásky a pozornosti, vrátane komplimentov. Tyran sa potom postupne začne meniť a snaží sa prinútiť druhého, aby sa na ňom stal silne závislý a vytvára situácie, ako keby boli sami dvaja „proti celému svetu“. V priebehu času začnú násilníci svoje obete urážať alebo ohrozovať a začínajú ovládať rôzne časti ich života. Keď dôjde k tejto zmene správania, môže to obetiam najprv spôsobiť šok a zmätok. Obeť sa začne cítiť trápne alebo hlúpo za to, že sa do takého vzťahu dostala.

Pokračujte na ďalšej stránke

reklama:
reklama:

Otvoriť prezentáciu, kliknite sem:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 12. apríla 2022
reklama:
reklama:
reklama: