Psychológovia upozorňujú každého, kto je empatický! Ste to práve vy? Pokiaľ áno, hrozia vám veľké psychické problémy. Prečo? Je dokázané, že nadmiera empatie škodí

Zdieľať
empatia

Empatia je schopnosť vžiť sa do cítenia iného. A to môže byť kameň úrazu, pretože empatickí ľudia tak neprežívajú iba svoje vlastné citové prejavy, ale aj emočné otrasy iných. Psychológovia varujú, že empatickí ľudia môžu začať pociťovať únavu z tohto súcitu, ktorá im môže veľmi ublížiť. Nie je totiž nič horšie, než emočné vyčerpanie. Z fyzického vyčerpania sa vyspíte. Z emočného nie a jeho liečba môže byť pomerne náročná.

Vnímanie cudzích emócií

Empatický človek má svoje vlastné emócie, ktoré si musí prežívať. Prežíva ich sám až viac do hĺbky. Potom ale existujú aj emócie iných ľudí, do ktorých sa empatickí ľudia dokážu vcítiť. A nielen vcítiť sa do nich, tieto emócie dokážu tiež vycítiť. Takže keď niekam prídu, hneď dokážu pocítiť zlosť, smútok, osamelosť, bojazlivosť, ale aj šťastie a energiu. Emócie sa k empatickým ľuďom vinú neustále. A od všetkých ľudí. Správanie empatických ľudí je potom v mnohých ohľadoch podivné.

Výhody empatického človeka

Napriek tomu má však empatický človek mnohé výhody. Dokáže totiž všetko prežívať naplno:

  • miluje celým svojim srdcom
  • vie mať súcit nad osudmi iných
  • chápe všetkých okolo seba

Pokiaľ vám teda nie je práve do spevu a máte pri sebe empatického človeka, ktorému sa vyspovedáte, je na nezaplatenie. Pre empatického človeka to ale môže znamenať záťaž.

Súcitná únava

Práve sociálna únava je to, čo môže empatických ľudí zraziť na kolená. Môže ovplyvňovať ich psychické vnímanie aj ich správanie. Súcitná únava je termín, ktorý sa používa v súvislosti nielen s empatickými ľuďmi, ale všeobecne s ľuďmi, ktorí sa snažia pomáhať iným ľuďom (napríklad opatrovatelia). Ale práve empatickí ľudia (alebo ľudia s vysokou senzibilitou) môžu účinky súcitnej únavy pociťovať na veľmi škodlivej úrovni.

Čo je súčasťou súcitnej únavy?

Súcitná únava je spájaná s negatívnou energiou, ktorá pramení z negatívnych emócií. Tieto emócie prežívajú ľudia okolo – môže ísť o bezmocnosť, zlobu, utrpenie alebo dokonca hlbšiu traumu. A všetky tieto negatívne emócie môžu bez prestania vnímať empatickí ľudia. Práve toto môže byť veľmi nebezpečné. Empatickí ľudia si jednoducho nemôžu od emócií oddýchnuť. Každý človek prežíva tieto negatívne emócie iba po určitú dobu, empatický človek dlhodobo.

Ako si môže empatický človek oddýchnuť?

Pokiaľ sa teda empatický človek chce od týchto negatívnych emócií odpútať, musí sa strániť ostatných ľudí. Preto ich niektorí považujú za asociálnych, aj keď to tak nie je. Odpútanie sa od iných ľudí znamená aspoň na chvíľu mať emočný pokoj. A empatický človek sám si neuvedomuje, koľko smútku a ďalších negatívnych emócií absorboval, kým sám nezačne byť unavený a táto únava ho môže začať ničiť.

Symptómy súcitnej únavy

Medzi symptómy súcitnej únavy patria

  • insomnia
  • netešenie sa z bežných denných udalosti
  • neschopnosť pociťovať radosť
  • únava vo všetkých sférach – fyzická, duševná aj emočná
  • potláčanie vlastných emócií
  • nočné mory
  • nadmerné užívanie lieku na psychiku
  • príznaky spojené s chronickou stresovou poruchou

Aj keď vám vysoko senzitívna osobnosť dokáže ľahko pomôcť, pretože chápe, ako sa cítite, sama niekedy potrebuje pomoc. Nadmiera emócií totiž u mnohých vedie k samovraždám. Samovraždy tiež môžu prameniť z toho, že ich ostatní ľudia nechápu a ich odťahovanie vnímajú za podivné. Veľa z nich patrí medzi šikanovaných jedincov.

Empatickí ľudia priťahujú nešťastie

Hoci sa empatickí ľudia od ľudí občas odťahujú, všeobecne sú vnímaní ako emoční lekári. A priťahujú práve nešťastných ľudí. Z tohto dôvodu je potrebné, aby bolo aj empatickým ľuďom pomáhané. Empatický človek síce dokáže odhadnúť, ako sa práve cítite vy, nemusí sa ale vyznať vo vlastných emóciách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom