Dnes popoludní o 16:58 sa severná zemská pologuľa najviac nakloní k Slnku, a slnečné lúče budú dopadať kolmo na obratník Raka (23,5° severnej zemepisnej šírky.) Za severnou polárnou kružnicou (66°30′ s.z.š.) nastáva polárny deň. Za južnou polárnou kružnicou (66°30′ j.z.š.) zasa polárna noc. Toľko astronomický pohľad, pre nás obyčajných smrteľníkov tento moment znamená najkratšiu noc a najdlhší deň v roku. Ešte inak povedané na severnej pologuli sa začína leto.
Tento moment sa od pohanských čias spája s oslavami príchodu najteplejšieho a najplodenejšieho obdobia. Základným prvkom osláv na celej severnej pologuli je oheň ako symbol slnka. V mnohých krajinách sa vplyvom kresťanstva posunuli oslavy na 24. júna na deň narodenia sv. Jána Krstiteľa, preto aj u nás vnímame ako častý symbol práve svätojánske ohne. Tento zvyk sa u nás v súčasnosti spája viac s folklórnymi podujatiami, ale napríklad v Škandinávii je pálenie obrovských vatier spontánnou tradíciou. Vo Švédsku a Fínsku je letný slnovrat dokonca oficiálnym sviatkom.
Nech sa už toto obdobie volá letný slnovrat, st. John, Johannus, Sankt Hans Aften alebo Midsommar, ľudia vždy verili, že všetky živly sú v túto noc najmocnejšie.
V našich končinách sa popri pálení ohňov patrilo so slnovratom spája celý raz magických rituálov, ktoré majú zabezpečiť bohatú úrodu či potomstvo. Patrilo k nim očistné preskakovanie ohňov, spúšťanie slnečných kolies z kopcov, čo boli zapálené ozdobné drevené kolesá. Ďalšie rituály sa spájali s vodou . očistným kúpaním ľudí aj dobytka v potokoch či jazerách. Nemenej tradičné bolo zbieranie liečivých bylín počas svätojánskej noci, kvôli ich údajnej neobyčajnej účinnosti a verilo sa v mimoriadne liečebné a ochranné účinky masla vyrobeného počas tejto noci.
K slnovratu neoddeliteľne patrila aj sexuálna mágia spojená s uvoľnením zdržanlivosti alebo to rovno nazvime nocou rituálnej promiskuity, ktorej účelom bolo práve splodenie potomstva. Na deti splodené počas svätojánskej noci sa nehľadelo ako na nemanželské.
Celosvetovo asi najikonickejšie sú oslavy letného slnovratu v Stonehenge. K megalitickej stavbe, ktorej konštrukcia je úzko spätá práve so slnečnými fázami a jej najstaršie časti majú viac ako 5000 rokov, sa každý rok v tomto čase zhromaždia tisíce ľudí, aby si pozreli východ slnka medzi starobylými kamennými blokmi.
Letný slnovrat je jediný deň v roku, kedy je Stonehenge úplne otvorený verejnosti.
Pozrite si ako, ako vyzerali oslavy na tomto mystickom mieste.