Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slováci vo veľkom nakupujú v Poľsku, kde je nulová DPH. Ako to hodnotí minister Matovič?

Igor Matovič
Igor Matovič Foto: SITA/Branislav Bibel
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 2. februára (SITA) – Z pohľadu ochrany verejných financií je zodpovednejšie držať súčasnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny, ako podliehať nejakej panike. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister financií Igor Matovič. Ak by sa podľa neho na Slovensku znížila sadzba DPH na potraviny, nikto by už túto sadzbu v budúcnosti nezvýšil.

„To, čo takýmto spôsobom štátna kasa stratí, je podľa našich prepočtov výrazne menej, ako to, čo by štátna kasa stratila znížením DPH,“ povedal šéf rezortu financií k nákupom Slovákov v zahraničí. Slováci žijúci v severných okresoch totiž začali chodiť za nákupmi do Poľska. V tejto krajine sa od 1. februára tohto roka uplatňuje nulová DPH na potraviny, pôvodne bola vo výške 5 percent. DPH na benzín a naftu u našich severných susedov klesla z 23 percent na 8 percent. DPH takto v Poľsku znížili dočasne na pol roka.

„Keď niekto uzná za vhodné, že mu stojí za to ušetriť nejaké eurá pri nákupe za hranicami, tak je slobodný tak konať,“ povedal Matovič. Minulý týždeň upozornil na to, že zníženie DPH na niektoré potraviny by znamenalo výpadok pre štátny rozpočet vo výške 150 až 200 miliónov ročne.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 2. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: