Slovenské mestá vymierajú! Bratislava a Snina majú katastrofálne nízku pôrodnosť. Čo to znamená pre našu budúcnosť?

Zdieľať
Najky titulka 22.jpg
Foto: Canva

Najvyššiu pôrodnosť majú Šariš, Spiš a Orava, zatiaľ čo mestá ako Bratislava a Snina majú alarmujúco nízku pôrodnosť. Ak sa situácia nezlepší, Slovensko môže do roku 2050 prísť o 250-tisíc obyvateľov a čeliť výraznému starnutiu populácie.

Pôrodnosť na Slovensku je priaznivá len v troch regiónoch. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR, na ktoré upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), priemerná pôrodnosť na Slovensku v roku 2022 stúpla na úroveň 1,57 dieťaťa na matku, avšak úroveň potrebnú pre udržanie počtu obyvateľov, teda 2,1 dieťaťa, dosiahla len v piatich okresoch.

Najvyššiu mieru pôrodnosti majú oblasti Šariša, Spiša a Oravy, ktoré sú charakteristické vysokou populáciou marginalizovaného obyvateľstva, početnými nábožensky založenými komunitami a vyšším podielom vidieckeho osídlenia. Najvyššia pôrodnosť v roku 2022 bola v okrese Sabinov (2,54), nasledovali okresy Kežmarok, Stará Ľubovňa, Gelnica a Námestovo.

„Problém s nízkou pôrodnosťou je vo väčších mestách a v okresoch stredného a západného Slovenska, ale i v regióne východného Zemplína,“ uviedol Inštitút pre stratégie a analýzy.

Okresom s najnižšou pôrodnosťou v roku 2022 bola Snina (1,12), za ktorou nasledovali okresy Bratislava I, Myjava, Piešťany a Humenné. Ak sa pôrodnosť zásadne nezvýši, podľa ISA počet obyvateľov Slovenska do roku 2050 poklesne približne o 250-tisíc a priemerný vek obyvateľov stúpne o 4,5 roka, čo bude mať za následok zvýšený tlak na verejné financie. V období rokov 1996 až 2022 sa priemerná pôrodnosť v SR ani raz nepriblížila k úrovni 2,1 dieťaťa na matku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom