SOUL 3. januára (SITA/AP) – Osoba, ktorá na Nový rok prešla z Južnej Kórey do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), bol pravdepodobne severokórejský prebehlík. Juhokórejská armáda uviedla, že to bol zrejme človek, ktorý túto istú prísne stráženú hranicu v novembri 2020 prekročil zo Severnej Kórey, aby sa usadil na Juhu. Ministerstvo obrany v Soule uviedlo, že sa usilujú potvrdiť súvisiace informácie.
Juhokórejské monitorovacie zariadenia zachytili neidentifikovanú osobu v sobotu pri prechode na severokórejské územie vo východnom pohraničí. Armáda uviedla, že bezpečnostná kamera v sobotu zachytila osobu, ktorá sa plazila cez plot z ostnatého drôtu pozdĺž južného okraja hranice.
Nemenovaný predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany uviedol, že vyhlásenie rezortu odkazuje na niekdajšieho severokórejského občana, ktorého chytili vojaci južne od hranice v novembri 2020. Muž sa vtedy identifikoval ako bývalý gymnasta a vyšetrovateľom povedal, že preliezol ostnaté drôty, aby prekročil hranicu. Vzhľad osoby, ktorú v sobotu zachytila juhokórejská bezpečnostná kamera, sa zhodoval s bývalým prebehlíkom.
Osud prebehlíka nie je známy. Juhokórejské tepelné pozorovacie zariadenie po sobotňajšom prekročení hranice zachytilo v severnej časti hranice štyroch ľudí, uviedol spomenutý predstaviteľ. To by mohlo naznačovať, že preňho prišli traja severokórejskí vojaci.
Južná Kórea prostredníctvom vojenského komunikačného kanála požiadala KĽDR, aby zaistila bezpečnosť danej osoby. Sever odpovedal, že správu dostali, ale ďalej sa podľa juhokórejského ministerstva obrany k situácii nevyjadril.
Juhokórejské médiá informovali, že bývalý gymnasta na Juhu pracoval ako upratovač a mal ekonomické ťažkosti. Ministerstvo obrany tieto informácie odmietlo potvrdiť, ale uviedlo, že prvotné vyšetrovanie ukázalo, že nebol zapojený do špionáže alebo ďalších podozrivých aktivít v Južnej Kórei. Nad možným dôvodom jeho návratu do KĽDR sa rezort nepozastavoval.
Od konca 90. rokov do Južnej Kórey ušlo z ekonomických a politických dôvodov zhruba 34-tisíc Severokórejčanov. Za uplynulých 10 rokov sa ich podľa juhokórejských vládnych dát naspäť vrátilo približne 30. Podľa pozorovateľov sa späť vracali ľudia, ktorí pravdepodobne mali problémy prispôsobiť sa novému kapitalistickému spôsobu života, mali veľké dlhy alebo ich vydierali severokórejskí agenti, ktorí hrozili, že ublížia ich príbuzným, ak sa nevrátia.
Úteky cez 248 kilometrov dlhú a štyri kilometre širokú demilitarizovanú zónu, ktorú chránia pozemné míny, tankové pasce, ostnaté drôty a vojaci, medzi Južnou a Severnou Kóreou sú zriedkavé. Väčšina severokórejských prebehlíkov sa do Južnej Kórey dostáva cez Čínu alebo juhoázijské štáty.
Sobotňajší incident vyvolal otázky o bezpečnostnom postavení Južnej Kórey, pretože vstup osoby do demilitarizovanej zóny si juhokórejskí vojaci nevšimli niekoľko hodín, aj keď ju zachytili monitorovacie zariadenia. Armáda uznala, že vojakov vyslala, ale nepodarilo sa im lokalizovať osobu predtým, než prešla cez hranicu. Kritike čelila juhokórejská armáda pre podobné incidenty aj v predošlých rokoch.