Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.
Spoznávame krásy Slovenska 1. časť. Mohyla na Bradle, aj zaujímavosti o Čachtickom hrade
1. Most v Kráľovej pri Senci
Tento secesný most z roku 1904 je technickou pamiatkou, ktorá je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Most, ktorý je dielom talianskych majstrov, spájal kaštieľ na pravom brehu s parkom a pozemkami na ľavom. Všeobecne sa udáva, že most je barokový a pochádza z 18. storočia, ale stavba iba imituje barok. Pamiatka bola obnovená s príspevkom z grantového programu Obnovme si svoj dom z Nadácie SPP. Je najkrajším kamenným mostom na Slovensku.
2. Vodný mlyn v Tomášikove
Vodný mlyn z roku 1895 sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí na brehu Malého Dunaja, asi 2 km za obcou Tomášikovo. Zachoval sa v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie, s uceleným a prevádzkyschopným mlynským zariadením. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Ani obnovy a opravy v minulom storočí nenarušili jeho originálnu konštrukciu. Aj v súčasnosti je vo vnútri pôvodný interiér s pôvodným mlynárskym náradím. Patrí pod správu Vlastivedného múzea v Galante, ktoré sa špecializuje na výskum dejín mlynárskeho remesla. Vodný mlyn je umiestnený v malebnom prírodnom prostredí na sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom. Okolité lužné lesy dotvárajú príjemnú atmosféru. Vodáci radi splavujú trasu vedúcu aj popri mlyne v Tomášikove.
3. Veľký Lel
Je to prírodná rezervácia s rozlohou 9,14 ha na Veľkolelskom ostrove v záplavovom území Dunaja s lužnými lesmi. Tie sú domovom vodného vtáctva. Raritou je Drop veľký, vzácny chránený vták, v prírodnej rezervácii Zlatná na Ostrove, 12 km od Komárna. Kedysi tu žilo asi 80 Dropov. Niektoré boli rozptýlené voľne v okolitej prírode.
4. Vodný mlyn v Kolárove
Je to jediný plávajúci mlyn, ktorý sa podarilo zachovať na Malom Dunaji, pri mestečku na Podunajskej rovine pri sútoku Váhu a Malého Dunaja. V stredoveku tu stál zemný vodný hrad a protiturecká pevnosť. K mlynu vedie drevený most dlhý 86 metrov, ktorý je považovaný za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. V lodnom mlyne sa nachádza expozícia Múzea vodného mlynárstva. Okrem technologickej časti, môžete vidieť aj pôvodné zariadenie izby mlyna.
Most k mlynu
5. Protiturecká pevnosť v Komárne
Pozostáva z troch častí: Stará pevnosť, dokončená v 16. storočí, Nová pevnosť z roku 1663-1673, a tretia časť Palatiniálna línia – pevnostný systém bášt a múrov okolo celého mesta. Vznikla za napoleonských vojen. Komárňanský pevnostný systém je zapísaný do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod názvom Systém opevnenia na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne – Komárom, o zápis ktorého požiadalo Slovensko v roku 2002 a Maďarsko sa pridalo v roku 2007.
Brána do Novej pevnosti