Správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni: Ako na to?

Zdieľať
Najky1.jpg
Foto: Unsplash

Kuchyňa je jednou z pracovných miestností v domácnosti. Neustále sa v nej niečo deje. Pripravujete v nej raňajky, obed aj večeru. Medzitým v nej pijete kávu, konverzujete s ostatnými členmi rodiny, či dokonca pracujete. Na to, aby ste sa v nej cítili dobre a mohli nerušene variť alebo piecť, musí mať každá vec svoje miesto. A to platí dvojnásobne o spotrebičoch, ktorých je v kuchyni hneď niekoľko. Ako ich správne rozmiestniť?

Spravte si plán

Základom zariaďovania kuchyne je plán. Ak v nej nemáte ešte vôbec nič, spíšte si zoznam toho, čo potrebujete. V domácnosti nesmú chýbať základné spotrebiče ako:

  • chladnička
  • umývačka
  • sporák
  • rúra
  • mikrovlnka
  • menšia elektronika – rýchlovarná kanvica, kávovar, hriankovač, mixér a mnohé ďalšie

Keď je zoznam spísaný, pripravte sa na nákup. Pri každom výrobku sledujte parametre. Tie sa odvíjajú od toho, čo nakupujete. Spravidla je to však energetická hodnota, výkon, príkon, rozmery a dizajn.

Po výbere určitého modelu ho môžete objednať z pohodlia domova, alebo si ho kúpiť v predajni. Ak chcete ušetriť, prvá možnosť je najlepšia. V e-shopoch totižto môžete využívať zľavové kódy Kuponovnik.sk, vďaka ktorým zachránite svoj rozpočet.

Merajte a skúšajte

To, ako bude vyzerať vaša kuchyňa, by ste si mali najprv nakresliť na papier alebo do rôznych aplikácií, ktoré sa dnes dajú stiahnuť do počítača aj mobilu. Lepšie si vďaka nim predstavíte, ako bude výsledok vyzerať a či vám bude vyhovovať.

Ak by ste totižto kúpili spotrebiče a následne ich začali dávať na jednotlivé miesta, mohlo by sa stať, že sa vám niekam nezmestia. Presúvanie ťažkých výrobkov z jednej časti kuchyne na druhú je náročné a zbytočne vám to zaberie drahocenný čas.

Kuchyňu odmerajte a na základe rozmerov vyberajte nábytok aj spotrebiče. Do úvahy takisto berte elektrické zástrčky a odvod, ktorý je nutný pre umývačku a práčku. Keď nie sú zástrčky v blízkosti alebo ich nie je dostatok, využite predlžovací kábel. Snažte sa myslieť prakticky a zbytočne si celú situáciu nekomplikujte.

Najky2.jpg
Foto: Unsplash

Vytvorte si jednotlivé zóny

V tomto kroku už prichádza na rad samotné rozmiestnenie spotrebičov. A síce sa to môže zdať ako príliš náročný proces, vôbec to tak nie je. Všetkému dopomôže vytvorenie viacerých pracovných zón. Presne tak, ako to býva v profesionálnych kuchyniach. U vás však nebude potrebných desať zón. Stačí, keď si vytvoríte tri, a to:

  • zóna umývania
  • zóna varenia
  • zóna skladovania

Zóna umývania

Ako už z názvu vyplýva, zóna umývania je určená na čistenie a umývanie jednotlivých potravín, riadu a vašich rúk. Pri varení a pečení ide spravidla o vstupnú zónu, kde si pripravíte všetky potreby, ktoré následne zbavíte nečistôt. Tento proces sa väčšinou týka zeleniny, ovocia a mäsa.

V tejto zóne by ste preto mali mať, okrem umývadla, saponátu, čistiacich potrieb a utierok, umývačku riadu. Ak v kuchyni plánujete mať aj práčku, umiestnite ju hneď vedľa nej. Vytvoríte si tak duo výrobkov, ktoré sa zameriavajú na odstránenie nečistôt z vašich osobných vecí.

O zónu umývania sa však nezabudnite starať. Musí byť vždy čistá a uprataná. Do umývačky dajte z času na čas čistiaci prostriedok, ktorý ju vyumýva. Práčku, prípadne aj sušičku, umývajte ručne. Plus, využiť môžete aj prostriedky na boj proti vodnému kameňu.

Najky3.jpg
Foto: Unsplash

Zóna varenia

Do zóny varenia si musíte kúpiť hneď niekoľko spotrebičov. Ak chcete, aby vám vydržali dlhé roky a boli kvalitné, mali by ste si ich zaobstarať od overeného predajcu napríklad z e-shopu Alza.sk. Netreba sa však ničoho báť. Aj v takomto prípade môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Stačí využiť Alza zľavové kódy.

V zóne varenia by mali byť na jednom mieste spotrebiče ako sporák, rúra a mikrovlnka. V blízkom okolí následne nesmie chýbať rýchlovarná kanvica, mixér, hriankovač a ďalší pomocníci, ako napríklad wafflovač, pekáreň na chlieb a iné vychytávky, ktoré uľahčia celý proces prípravy pokrmov.

Pri umiestňovaní sa výrobky snažte dať tak, aby ste mali všetko pri sebe a nemuseli prechádzať z jednej strany kuchyne na druhú. Vyhnete sa tak pripáleným pokrmom, popáleninám alebo iným komplikáciám.

Zóna skladovania

A, samozrejme, v kuchyni nesmie chýbať ani zóna skladovania, kde dáte všetky potraviny a veci, ktoré ste nakúpili v obchode. Ako už možno tušíte, v tejto časti sa musí nachádzať chladnička a mraznička, prípadne kombinácia oboch.

Na udržanie čerstvého pečiva vám zas pomôže chlebník alebo iná podobná nádoba. Väčšina je dnes už elektronická a prispôsobuje prostredie vnútri, aby si chlieb udržal svoju chrumkavosť.

Zóna skladovania musí byť praktická. Mala by mať veľa úložného priestoru. Dajte do nej aj skrinky, police alebo regály. A nezabudnite ani na organizéry. Zaistíte si, že všetko nájdete vždy rýchlo a jednoducho.

Keď to nejde

Ak by sa náhodou stalo, že si s kuchyňou neviete dať rady, obráťte sa na odborníkov alebo ľudí, ktorí si týmto procesom už prešli. Nájdite rôzne fóra, kde položíte otázku alebo si prezriete nápomocnú diskusiu.

Najky4.jpg
Foto: Unsplash

Vyhnite sa najčastejším chybám

Umiestňovanie spotrebičov a zariaďovanie kuchyne má svoje pravidlá. Ak sa ich nebudete držať alebo na nejaké zabudnete, môžete spraviť viaceré chyby. Toto sú tie najčastejšie:

  • Podobné spotrebiče (z jednej zóny) umiestňujete na dve rôzne miesta ďaleko od seba. Komplikujete si varenie a vystavujete sa riziku popálenia či iných komplikácií.
  • Jednotlivé veci si dopredu neplánujete a všetko robíte za pochodu. To môže vyústiť do toho, že sa niektoré spotrebiče na vami vybrané miesto nezmestia.
  • Chladničku umiestňujete k radiátoru alebo inému zdroju tepla. To ju ničí a spôsobuje, že po pár rokoch ju budete musieť vymeniť.
  • Skrinky dávate k stene. To znamená, že keď ich otvárate, narážajú do nej a môžu v nej spraviť preliačiny.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom