Ste v zamestnaní neustále osočovaní? Bráňte sa a stanovte si prijateľné medze

Zdieľať
šikana

Nie všetkým sa podarí nájsť také zamestnanie, ktoré by bolo zároveň jeho koníčkom, ale ak máte prácu, ktorá vás baví, aj keď to nie je práve vaša práca snov, môžete byť spokojní. Problémy ale môžu nastať, keď zistíte, že vás vaši kolegovia ohovárajú, urážajú a osočujú. Vtedy treba riešiť vzniknutú situáciu a stanoviť prípustnú hranicu. Ako teda rozpoznať a riešiť šikanovanie na pracovisku tak zo strany spoluzamestnancov, ako aj nadriadených?

Bossing

To je šikanovanie od nadriadených. Prejavuje sa väčšinou zadávaním nesplniteľných úloh, neprimeranými postihmi, odoberaním prémií, bonusov, sociálnou izoláciou, verejným zosmiešňovaním a často aj sexuálnym obťažovaním. Cieľom je podriadeného čo najviac ponížiť a zastrašiť. Pokiaľ ostatní zamestnanci, ktorí vykonávajú rovnakú prácu ako vy, dosahujú lepšie výsledky, majú teda na prémie nárok, nejedná sa o šikanu. Za šikanovanie nemožno tiež označiť, pokiaľ vám zamestnávateľ nechce dať dovolenku, pretože ste ju už vyčerpali.

Mobbing

Je názov šikanovania od kolegov, ktorí pracujú spoločne s vami na rovnakej či podobnej pozícii. Začína to úplne nevinne. Sem tam nemiestna poznámka, vedomé šírenie ohovárania, zosmiešňovanie, úškrnky, donášanie nadriadeným, verbálne útoky, sexuálne obťažovanie a mnohé ďalšie. Cieľom je vám čo najviac ublížiť, znepríjemniť prácu alebo dokonca vás donútiť odísť.

Šikana na pracovisku má vplyv aj na vaše súkromie

Záleží na každom jednotlivcovi, ako sa dokáže vyrovnať so šikanovaním. Pokiaľ ale nedokážete nad všetkým mávnuť rukou a ísť domov s tým, že všetko zostalo za dverami vašej práce, tak si starosti, stres a bolesť nesiete domov. Tam všetku frustráciu prenášate na ostatných členov vašej rodiny a tí si niečo také určite nezaslúžia rovnako ako vy. V prípade, že šikanovanie medzi kolegami na pracovisku má vplyv na výsledky vašej práce, tak sa skôr alebo neskôr budete báť do práce vôbec chodiť. Začnete pociťovať nechuť k práci, podráždenosť, nesústredenosť, pocity nevoľnosti okolo žalúdka a celkovo sa budete cítiť zle.

Mobbing aj bossing sa môžu veľmi podpísať na vašom zdraví, ako fyzickom, tak duševnom. Preto myslite hlavne na seba a nenechajte sa ponižovať.

Ako stanoviť medze

Zo začiatku si šikanovanie takmer neuvedomujeme, pričítame to väčšinou tomu, že sme vzťahovační a citliví. Ospravedlňujeme nadriadeného alebo kolegu, že práve majú zlý deň, sú v strese či majú osobné problémy. Prečo nie, na to má každý z nás raz za čas právo, ale nesmie sa to zvrtnúť v každodennom napádaní. Verte, že ak je takéto správanie na dennom poriadku, bude sa iba stupňovať. Čím viac im dovolíte, tým to bude horšie. Budú skúšať, čo si môžu dovoliť a kam až môžu zájsť. Nedovoľte im to a ozvite sa!

Začnite všetko riešiť

Preberte situáciu s rodinou, tí vás poznajú najlepšie a môžu vám poradiť, navyše viete, že vás podporia a dodajú potrebnú sebaistotu a odvahu. Vezmite rozum do hrsti a premýšľajte, či vám práca stojí za tie nervy a ťažkosti, či nie je lepšie nájsť si niečo iné, kde budete spokojní. Ďalším riešením je navštíviť odborníka z radov psychológov, ktorí sa na šikanovanie zameriavajú a dajú vám cenné rady, situáciu s vami podrobne preberú a pomôžu nájsť východisko. Zistite, či nie je niektorý kolega na tom rovnako a pokúste sa nájsť spoločné riešenie. Snažte sa venovať pozornosť hlavne sebe, rodine, koníčkom, zbaviť sa problémov a zachovať si nadhľad.
Všetko si podrobne zaznamenajte, každý detail, aj keď sa vám bude zdať nepodstatný, môže byť vo výsledku kľúčový.

Šikana na pracovisku je trestný čin

Podľa zákonníka práce je šikanovanie na pracovisku trestný čin, teda akákoľvek diskriminácia, prenasledovanie alebo obťažovanie. Je však takmer nemožné sa domôcť práva, preto sa radšej spoliehajte sami na seba a rozhodujte sa rozumom. Všetko riešte s chladnou hlavou a hlavne myslite na seba. Žiadna práca nestojí za zničené zdravie a duševnú pohodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom