Udalosť roka – tou je v Hollywoode rozdávanie Oscarov. Najznámejší herci sveta sa už túto nedeľu 22. februára 2015 stretnú na červenom koberci.
Oficiálne nominácie na Oscarov sú na svete! Pozri si, či je medzi nimi aj tvoj obľúbenec!
Toto prestížne ocenenie bolo prvýkrát odovzdané 16. mája 1929 a tento rok ho americká Akadémia filmových umení a vied udelí už 87. krát. Ceremoniál sledujú diváci vo viac ako 200 krajinách sveta. Vedeli ste, že 34 cm vysoká, pozlátená soška Oscara váži takmer 4 kilogramy? Rytier s mečom v ruke, nesúci prezývku Oscar, je oblečený do 24 karátového zlata a stojí na filmovom kotúči. Ten symbolicky piatimi „cievkami“ znázorňuje počet zakladajúcich odvetví Akadémie, ktorými boli producenti, režiséri, scenáristi, herci a technici.
Asi nikoho neprekvapí, že najdrahšie filmy sú tie, ktoré spadajú do žánru sci – fi a fantasy. Pri ich produkcii je totiž nutné využiť množstvo techník na dosiahnutie požadovaných efektov, ktoré ohromia diváka. Ale sú najdrahšie filmy aj najziskovejšie? Údaje v našom rebríčku pochádzajú od spoločnosti IMDb a sú teoreticky upravené o infláciu [prepočet IMDb], keďže vznikli v rôznych časových obdobiach. Tržby uvedené v tabuľke zahŕňajú len tržby z predaja vstupeniek v kinách po celom svete.
Netreba ale zabúdať ani na tržby z predaja rôznych nosičov, ktoré sú tiež dôležitou súčasťou filmového biznisu. Pre lepšiu porovnateľnosť sa budeme bližšie venovať len filmom tohto storočia. Medzi TOP 20 najdrahšími filmami totiž môžeme nájsť aj film Kleopatra z roku 1963, ktorý by obsadil druhú priečku.
„Víťazom“ v nákladnosti sa stal film Piráti z Karibiku: Na konci sveta. Jeho rozpočet predstavoval 341,8 mil. USD. Nad hranicou 300 mil. USD sa od roku 2000 už nedostal žiaden iný film. Tvorcov filmu určite potešili aj tržby z predaja „kinolístkov“, dosiahli totiž 1,1 mld. USD. Ani táto astronomická suma neposunula Pirátov na priečku číslo 1 z hľadiska dosiahnutých tržieb. Absolútnym víťazom sa v tomto smere stal Avatar. Ten utŕžil z predaja lístkov závratných 3,1 mld. USD.
Ešte zaujímavejší pohľad nám poskytuje sledovanie pomeru výnosov z filmu k nákladom na jeho výrobu. Bezkonkurenčným víťazom je aj v tomto prípade Avatar. Náklady na jeho produkciu boli totiž len jednou dvanástinou tržieb z predaja vstupeniek do kín po celom svete. Viac než 10 – násobne neprevýšili tržby z predaja lístkov náklady na film už v žiadnom prípade. Len potopený Titanic sa priblížil k tejto hranici. Na opačnej strane rebríčka sa ocitol sci – fi román z Marsu s názvom John Carter. V jeho prípade prevýšili tržby náklady „len“ o zhruba 35 mil. USD.
Rovnako drahé [257,2 mil. USD] boli aj Hobbitova Neočakávaná cesta a Návrat Temného rytiera. V porovnaní s Johnom Carterom však boli oveľa úspešnejšie. Oba spomenuté totiž zarobili v kinách viac než 1 mld. USD.
Aj napriek vysokým zárobkom mnohých novodobých filmov sa za historicky najúspešnejší film všetkých čias, z hľadiska tržieb, považuje Odviate vetrom. Vzhľadom na to, že jeho premiéra sa datuje do roku 1939, je veľmi zložité vyčísliť jeho tržby v súčasných podmienkach. Získal 13 nominácii na Oscara a dokopy 10 cien.
Ako sa hovorí, peniaze nie sú všetko. Hoci tržby v kinách v prípade Titanicu údajne nedosiahli výšky, ktoré by ho posunuli na najúspešnejší film v histórii, ako jediný z dvoch filmov získal 14 nominácii na Oscara, v rámci ktorých mu bolo udelených 11 cien. Rovnaký počet sošiek si doposiaľ odniesli len filmy Ben – Hur [1959] a Pán prsteňov: Návrat kráľa [2003].
Najúspešnejšou herečkou je doposiaľ Meryl Streep. Aspoň čo sa počtu nominácií týka. Ako jediná ich získala až 18, z ktorých si odniesla 3 ocenenia. Najviac Oscarov [4], aj keď „len“ z 12 nominácií, získala herečka Katharine Hepburn. Z mužských protagonistov získal doposiaľ najviac nominácií [12] Jack Nicholson. Známu formulku „And the Winner is…“ si vypočul trikrát.
Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa IMDb 1 tržby z predaja vstupeniek v kinách