V TOMTO paneláku by ste bývať nechceli ani zadarmo, volajú ho "michalovský Černobyľ". Majú ho obývať duchovia

Zdieľať
Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko - koláž Najky.sk

Domáci obyvatelia poznajú opustený panelák pod názvami „mesto duchov“ či „panelák po vojne“. 

Michalovce majú viac ako 35-tisíc obyvateľov. Mesto je rozdelené na niekoľko častí, v ktorých nájdeme aj klasické paneláky.

Jeden z nich je však „čiernou panelákovou ovcou“. Pre svoju históriu sa o ňom hovorí aj za hranicami mesta a radí sa medzi najstrašidelnejšie miesta na Slovensku.

Metropola východu

Ak by ste chceli vidieť „michalovský Černobyľ“, museli by ste zamieriť na sídlisko SNP na Muškátovu ulicu. Černobyľ na Ukrajine sa dostal do povedomia verejnosti pre haváriu v černobyľskej atómovej elektrárni, ktorá sa stala v apríli 1986. Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V súčasnosti je elektráreň odstavená, avšak jej skelet naďalej stojí.

Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko

Michalovský Černobyľ sa začal budovať v podobnom roku, v akom sa stala ukrajinská havária – v roku 1988. V bývalom režime chceli zo sídliska SNP spraviť metropolu východu s fabrikami a továrňami. Mal na ňom vyrásť aj moderný komplex bytov a cieľom bolo, aby tam bývalo až 40-tisíc ľudí (toľko obyvateľov dodnes nemajú Michalovce).

Plány boli veľké, avšak nikdy nie dokončené. Rokmi sa podarilo väčšinu panelákov dokončiť a začali v nich bývať ľudia. Až na jeden, ktorý je dnes opustený.

Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko

Pád maloletej

V paneláku je až strašidelné ticho. Medzi ošarpanými múrmi sa stretávajú asociáli alebo miestna mládež. Nikto z nich si zrejme neuvedomuje riziko nebezpečenstva, ktoré môže striehnuť v nedokončenom bloku.

Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko

V roku 2017 spadlo z ôsmeho poschodia 12-ročné dievča. Prepadlo sa zo stupačkovej šachty až do pivničných priestorov na prízemí. Nárazy o steny šachty stlmili pád dievčaťa a našťastie prežilo.

RTVS v dokumente Budujeme Slovensko vyspovedala jedného z prvých obyvateľov sídliska. Zaspomínal si, že všade boli samé panely a mal síce pekné, ale „nebezpečné“ detstvo. Rodičia sa o deti dosť báli.

Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko

Jasnovidka cítila energie

Obyvatelia veria, že v bloku straší, preto ho volajú aj „mesto duchov“. V dokumente sa taktiež objavila jasnovidka. Prechádzala jednotlivými miestnosťami a skúmala, aké sú v nich energie.

V dolných priestoroch bol podľa nej tzv. energetický nános. Pochádzal od ľudí, ktorí sa na tomto mieste ocitli a niesli si so sebou problémy, ktoré za sebou v priestoroch „nechali“. Jasnovidka hovorila konkrétne o problémoch v podobe alkoholizmu, narkomanstva či bezdomovectva.

Michalovský Černobyľ
Foto: RTVS, Budujeme Slovensko

Zastavila sa v jednej miestnosti, ktorú očistila a nie je podľa nej dobrá. „Máte pocit, ako keby vás ten priestor vytláčal von, ako keby vás tu nechcel a preto ho treba zharmonizovať,“ vysvetlila.

Postupne sa panelák rekonštruuje. Priebeh zachytila aj reportáž nižšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom