Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

VIDEO: Na havajské mesto Pahoa sa valí sopečná láva!

Hawaii Volcano
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
In this Oct. 24, 2014 photo from the U.S. Geological Survey, the lava flow from Kilauea Volcano that began June 27 is seen as it crossed Apa?a Street near Cemetery Road near the town of Pahoa on the Big Island of Hawaii. Hawaii authorities on Saturday told several dozen residents near the active lava flow to prepare for a possible evacuation in the next three to five days as molten rock oozed across the country road and edged closer to homes. The USGS says the flow is currently about 160 to 230 feet (50 to 70 meters) wide and moving northeast at about 10 yards (nine meters) per hour. It's currently about six-tenths of a mile (one kilometer) from Pahoa Village Road, the town's main street. (AP Photo/U.S. Geological Survey)
reklama:
reklama:

Láva vytekajúca z havajskej sopky Kilauea sa blíži k mestečku Pahoa a nachádza sa už len asi 100 metrov od obývanej oblasti. Úrady vyzvali ľudí, aby sa pripravili na evakuáciu, ktorá by sa mohla začať už v utorok. Vydali tiež varovanie pred dymom.

Láva sa k mestečku blížila rýchlosťou až 15 metrov za hodinu, v posledných hodinách sa však jej rýchlosť značne znížila a umožnila tak viac času na prípravy na evakuáciu. Uzavrieť už museli dve cesty a Červený kríž zriadil pri obci krízové centrum.

Hawaii Volcano

Vulkán Kilauea chrlí lávu už od 27. júna a len od soboty sa k mestečku priblížila o asi 270 metrov. Cez víkend zaliala miestny cintorín. Pahoa je historické mestečko s asi 800 obyvateľmi ležiace na havajskom Veľkom ostrove. Kilauea je relatívne mladá sopka, no patrí medzi najaktívnejšie na svete.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 28. októbra 2014Zdroj SITA, © SITA 2014, SITA/AP, video: youtube.com
K téme
reklama:
reklama:
reklama: