Viete, čo znamenajú skratky na plastových fľašiach? Toto by ste si mali všímať

Zdieľať
330605 r3l8t8d 650 008666.jpg

Viete, z čoho sú vyrobené plastové fľašky, z ktorých pijete svoj obľúbený nápoj? Možno ste si všimli, že na fľašiach sa nachádzajú rôzne značky. Avšak len málokto vie, čo tieto skratky a značky znamenajú. 

Rôzne plastové fľaše sú vyrobené z rôznych druhov látok, z ktorých niektoré môžu byť pre človeka škodlivé viac a iné menej.

https://brightside.me/article/what-you-need-to-check-when-you-buy-bottled-water-8305/
https://brightside.me/article/what-you-need-to-check-when-you-buy-bottled-water-8305/

PET alebo PETE

PET je najčastejšie používaný plast pre balenie produktov určených na konzumáciu. No a práve v PET obaloch sú balené minerálky a sýtené nápoje. Tieto fľaše môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky ovplyvňujúce našu hormonálnu rovnováhu. PET plasty je náročné zbaviť baktérii a na ich dokonalé čistenie je potrebné použiť rôzne škodlivé chemikálie.

HDP alebo HDPE

Tieto plasty sa používajú na obaly na oleje, mlieko a niektoré plastové tašky. Tento typ plastu nevylučuje prakticky žiadne chemikálie. Experti odporúčajú ľuďom, aby pri kúpe balenej vody uprednostňovali práve tento typ plastových fliaš, pretože je najbezpečnejší.

https://pixabay.com/
https://pixabay.com/

PVC alebo 3V

PVC je mäkký, ohybný plast, ktorý sa používa na výrobu hračiek pre deti, fliaš a obalov na potraviny. Tento typ plastu vylučuje dva toxíny, ktoré negatívne vplývajú na hormóny nášho tela. Experti odporúčajú, aby sme sa týmto typom plastov vyhýbali.

LDPE

Tento typ plastu sa nesmie používať pri kontakte s potravinami, a teda sa z neho nevyrábajú ani plastové fľaše. Napriek tomu sa môže stať, že v obchode na takto zabalené potraviny natrafíte. Všímajte si, z čoho sú vyrobené obaly a tým, ktoré sú zabalené v obale s označením LDPE, sa vyhýbajte.

https://pixabay.com/
https://pixabay.com/

V obchodoch sa môžete stretnúť aj s týmito označeniami na rôznych obaloch potravín:

PP

Biely alebo čiastočne priesvitný plastový obal sa používa na balenie jogurtov alebo sirupov. Tento plast má dobré vlastnosti a je odolný voči teplu, no a nášmu telu neškodí.

PS

Kto by nepoznal polystyrén? Ide o lacný a ľahký plast a zvyčajne sa v súvislosti s potravinami používa na jednorazové termohrnčeky alebo na nádoby, do ktorých vám v reštaurácii zabalia jedlo. Pozor, nikdy by ste jedlo zabalené v polystyrénovom obale nemali dávať do mikrovlnky. Teplo totiž z polystyrénu uvoľňuje karcinogénne látky.

PC

Z tohto typu plastu sa zvyčajne vyrábajú fľaše vhodné na športovanie. Do vody nevylučuje škodlivé látky.
https://pixabay.com/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom