Napriek odporu pravoslávnej cirkvi sa stredopravá vláda pod vedením premiéra Kyriakosa Mitsotakisa postavila za práva LGBT komunity. Toto historické rozhodnutie otvára diskusiu o ľudských právach a európskych hodnotách v Grécku.
Grécko sa vo štvrtok stalo prvou ortodoxnou kresťanskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Udialo sa tak napriek odporu vplyvnej sociálne konzervatívnej gréckej cirkvi.
Za návrh zákona, ktorý vypracovala stredopravá vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, hlasovalo v 300-člennom parlamente dovedna 176 poslancov. Mitsotakis po hlasovaní na platforme X uviedol, že Grécko „je hrdé na to, že sa stalo 16. krajinou Európskej únie, ktorá uzákonila manželstvá rovnakého pohlavia“.
„Je to míľnik pre ľudské práva, ktorý odráža dnešné Grécko – progresívnu a demokratickú krajinu, ktorá sa zanietene hlási k európskym hodnotám,“ podotkol.
Proti legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia protestovala hlavne vplyvná pravoslávna cirkev v krajine. Svätá synoda, najvyšší výkonný orgán gréckej ortodoxnej cirkvi, vydala pred Vianocami stanovisko, v ktorom vyjadrila silný nesúhlas s návrhom.
Hlavný argument cirkvi sa sústredil na otázku výchovy detí, pričom cirkev tvrdila, že sa s nimi zaobchádza ako s „doplnkami“ a „spoločenskými zvieratami“ homosexuálnych párov.
Prieskumy verejnej mienky naznačovali, že Gréci sú rovnomerne rozdelení v otázke manželstiev osôb rovnakého pohlavia, ale sú proti rozšíreniu úplných rodičovských práv na homosexuálne alebo lesbické páry.