Vo vyschnutej nádrži bola objavená osada stará 3400 rokov

Zdieľať
nálezisko
nálezisko youtube.com

Vďaka extrémnemu suchu v Iraku klesla hladina vody v mosulskej nádrži natoľko, že odhalila pozostatky starovekého mesta, ktoré by podľa archeológov mohli spadať až do starovekej ríše Mitanni. Nejedná sa teda o príliš dobré správy pre tamojšie obyvateľstvo, ktoré kvôli teplému počasiu prišlo o svoje zásoby vody, ale pre archeológov je to neuveriteľný nález. Neúnosné horko sužuje najmä juh Iraku po dobu niekoľkých mesiacov, teda bolo potrebné, aby sa z mosulskej nádrže odčerpala voda pre potreby ľudí žijúcich v okolí.

Tento krok mal najmä zabrániť vysychaniu úrody. Vďaka vypusteniu veľkého množstva vody sa tak priamo pred zrakmi archeológov otvorila táto rozpadnutá staroveká metropola, ktorá by podľa odhadov mohla byť pozostatkami mesta Zakhiku. O jej existencii sa vedelo už skôr, avšak kým bola riadne preskúmaná, pohltila ju voda. Z obáv, že by sa história mohla opakovať, vyrazil nemecko-kurdský archeologický tím túto ruinu obzrieť, kým ju zase pochová voda.

Kým si však povieme, aké poklady a zaujímavosti boli nájdené, je potrebné si najprv objasniť základné znalosti kráľovstva Mitanni. Rozkladalo sa na území dnešnej Mezopotámie zhruba v 15. – 14. stor. pred n. l. Bolo vedené vojnovou šľachtou a na okolité štáty malo viditeľný vplyv. Zaniklo zhruba okolo roku 1200 pred n. l. za neznámych okolností.

Čo archeológovia v nádrži našli?

Na ich prekvapenie bolo mnoho múrov vo veľmi dobrom stave a to napriek ich dlhému pobytu na slnku a pod vodou. Vďaka tomu, že bolo mesto už objavené skôr, nebolo ťažké ho počas pomerne krátkej doby úspešne zmapovať a určiť polohu paláca a väčších budov. Najvýznamnejším nálezom potom bolo päť keramických nádob so stovkami klinopisných tabuliek. Pre budúce výskumy sa archeológovia rozhodli ruinu pokryť fóliou a štrkom, čo by ju malo zachovať v dobrom stave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom