Vojenské bunkre na predaj: Krok do minulosti a možno aj do budúcnosti?

Zdieľať
Vojenské bunkre na predaj: Krok do minulosti a možno aj do budúcnosti?
Foto ilustračné: www.gettyimages.com

Nazývajú ich stále ťažké opevnenia (SŤO), stále ľahké opevnenia (SĽO), známe aj ako ropíky a ženijné úkryty. Áno, hovoríme o vojenských bunkroch, ktoré sa Ministerstvo obrany (MO) SR rozhodlo rozpredať ako nejaký druh retro-módy pre nadšencov histórie. Aha, takže ak snívate o tom, že budete hrdinom ako Indiana Jones alebo sa len pripravujete na inváziu zombíkov po apokalypse, je tu pre vás táto úžasná príležitosť. Vojenské bunkre na predaj!

Nielen pre nadšených historikov

Rezort obrany začal s predajom historických vojenských úkrytov a opevnení už v roku 2005 a za ten čas predal alebo daroval 162 opevnení alebo krytov a previedol správu štyroch opevnení. Záujem o tieto netradičné stavby prejavili najmä nadšenci vojenskej histórie, miestne samosprávy alebo vlastníci pozemkov, na ktorých sú tieto bunkre.

Spomínané SŤO sa nachádzajú v katastrálnom území Petržalky a boli budované v rokoch 1934 až 1938 na opevnenie Bratislavy a Komárna, no väčšina z nich už neexistuje. Ropíky vznikali na území Slovenska v rokoch 1936 a 1939 na hranici s Maďarskom a v úseku Devín – Kúty. Mali slúžiť na zadržanie vpádu nepriateľských vojsk na dobu nevyhnutnú k príprave československej armády.

V prípade ženijných úkrytov ide o „nedostatkový tovar“. „Ženijné úkryty sú zapustené pod úroveň terénu, bývajú situované mimo vojenských objektov na strategických miestach alebo v blízkosti škôl a miestnych úradov. Sú súčasťou obrannej infraštruktúry. Ozbrojené sily ich naďalej využívajú, ministerstvo obrany sa ich vzdáva iba sporadicky,“ hovorí generálny riaditeľ sekcie majetku a infraštruktúry Ministerstva obrany SR Ján Bučan.

Voľné bunkre na predaj ešte v týchto obciach!

Ak vás ponuka MO oslovila a chcete mať vlastný bunker, podľa slov generálneho riaditeľa sú voľné ešte v katastrálnom území obcí Sekule, Moravský Sv. Ján, Lastovce, Kuzmice a Michaľany. Kúpiť si ich môžete prostredníctvom stránky  https://www.ropk.sk/.

Načo mi je taký bunker?

Prvá otázka, ktorú si položíte, je: „A načo mi to vlastne bude?“ Možností je viac, než sa zmestí do bunkra samotného! Takže tu máme pre vás pár skvelých nápadov:

Štýlový domček: Presnejšie povedané, bunkríček. Prečo nie? Čo je viac, ako bývať vo vojenskom príbytku s minimalistickým nábytkom a večným pocitom, že práve teraz by mohol nastať koniec sveta? Pre romantikov, ktorí chcú zažiť nezabudnuteľné chvíle v tajuplnom prostredí ako stvorené. 😉

Klubovňa pre vašu partiu: Čo poviete na vytvorenie exkluzívneho miesta, kde budete môcť ísť so svojou partiou? Dostať sa dovnútra môže byť zábava sama o sebe – povolené sú iba tajné heslá a hlavolamy.

Vojnové bunkre na predaj: Krok do budúcnosti?
Bývanie budúcnosti? Bunker je určite zaujímavou investíciou najmä pre fanúšikov vojnovej histórie. Foto ilustračné: www.gettyimages.com

Domov pre introvertov: Pre tých z nás, ktorí túžia byť trochu odrezaní od sveta (alebo chcú byť pripravení na prípadnú zombie apokalypsu 😀), sú bunkre jednoznačne výbornou prípravou. Chcete byť sami so sebou, v tichosti svojich myšlienok rozjímať a hľadať svoj zmysel života? Tak vojenský bunker je pre vás to „pravé orechové“. No a nekúpte to!

Tak čo, ste pripravení nechať sa unášať fantáziou? Bunkre Ministerstva obrany SR čakajú na svojich nových majiteľov. Koniec koncov svet je veľké dobrodružstvo a bunkre sú len jednou z exkluzívnych zastávok na vašej ceste. Tak skočte do toho s odvahou, humorom a nezabudnite si prečítať návod na prežitie v bunkri predtým, ako sa zavriete dovnútra!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom