Vyvolával démonov a sexoval na magických rituáloch s mužmi aj ženami. Aleister Crowley je vraj najskazenejším mužom planéty

Zdieľať
Aleister Crowley
Foto: YouTube, Wikipedia - koláž Najky.sk

Aleister Crowley sám seba prezýval Beštia 666. Hoci vyrastal v prísnej puritánskej rodine, jeho život bol pravým opakom. Médiá ho označovali ako „najskazenejšieho muža planéty“. 

Život nepíše len šťastné a smutné životné príbehy, ale aj poriadne šokujúce. Do tejto kategórie sa určite radí aj anglický okultista, spisovateľ, básnik a mystik Aleister Crowley.

Je známy svojimi prácami týkajúcimi sa mágie, mystiky a duchovnosti. Bol kontroverznou osobou 20. storočia, ktorá vzbudzuje záujem verejnosti aj dnes, viac ako 70 rokov po jeho smrti.

Horolezec aj šachista

Edward Alexander Crowley sa narodil v anglickom meste Leamington Spa v roku 1875. Vyrastal v prísnej puritánskej rodine, obaja rodičia boli členmi protestantského náboženského hnutia Plymouthské bratstvo.

Crowley mal však už od detstva negatívny postoj ku kresťanstvu. Jeho otec zomrel, keď mal len 12 rokov. Proti prísnej výchove sa ako tínedžer búril, čo vyvolávalo v rodine spory. Odmietal hodiny náboženstva či experimentoval s návykovými látkami.

Počas štúdia anglickej literatúry na univerzite v Cambridge začal používať meno Aleister. Získal si tam dobrú reputáciu pre výborné znalosti v hraní šachu. Ako študent si však vyskúšal aj život, na ktorý by jeho matka nebola rozhodne hrdá. V jeho posteli sa okrem žien objavovali aj muži, hoci bola homosexualita považovaná v tej dobe v krajine za trestý čin. 

Školu opustil v roku 1898 bez získania diplomu. Keďže pochádzal z dobre zabezpečenej rodiny, mohol viesť slobodný život, veľa cestovať a publikovať svoje diela. Jeho básne boli plné erotiky a pornografie a čím bol starší, tým bol v týchto témach odvážnejší.

Crowley sa venoval aj horolezectvu a trénoval na útesoch vo Veľkej Británii. Zúčastnil sa niekoľkých expedícií, ktoré mali zdolať 2. a 3. najvyššiu horu sveta – K2 a Kanchenjungu. Počas expedície na horu K2 sa mu podarilo dosiahnuť 5670 m. n. m. Výpravu na horu Kanchenjunga však postihla tragédia – v lavíne zomreli štyria horolezci. Hovorí sa, že Crowley im neodporučil, aby sa vydali danou trasou a keď volali o pomoc, ignoroval ich.

Aleister Crowley
Počas expedície na horu K2 v roku 1902. Foto: Wikipedia

Smrť dcér

Po opusení školy sa začal Crowley zaujímať o okultizmus. Stal sa členom hermetického rádu Zlatého úsvitu. Rituály spočívali najmä v užívaní drog. Členovia rádu mali množstvo amuletov s talizmanmi a po seansách vyhlasovali, že ju strávili s démonmi a anjelmi. Crowleyho však ostatní členovia nemali príliš v láske a keď vykradol s milenkou trezor rádu, bol z rádu vylúčený.

Prvé manželstvo uzavrel ako 28-ročný s Rossou Kellyovou. Nová manželka ho v jeho aktivitách plne podporovala a na svadobnej ceste v Egypte mu pomáhala pri vyvolávaní staroegyptských bohov. Páru sa narodila dcéra Nuit Ma Athanoor Hecate Sappho Jezebel Lilith, zomrela však ako dvojročná na týfus.

Aleister Crowley
V jednom z kostýmov. Foto: Wikipedia

Manželia smrť svojej milovanej dcéry ťažko znášali a vyzeralo to, že každý z nich pôjde svojou cestou. Rossa pila alkohol a Crowley si uzíval s milenkami. Hoci sa páru narodila neskôr druhá dcéra Lola Zaza, ani tá sa nedožila dospelosti a manželstvo skončilo rozvodom.

Crowley vyskúšal podľa vlastných slov všetky známe okultistické rituály. Vyvolával napríklad démona Chorozona, údajného pána chaosu v alžírskej púšti a rád sa do Afriky vracal. Napísal Knihu zákona, báseň v próze a tvrdil, že mu ju nadiktovala bytosť menom Aiwass. Hlavná myšlienka knihy znela: „Jediným zákonom nech je – rob si, čo chceš.“

Plodný autor

Počas 1. svetovej vojny žil v USA a počas tohto obdobia prispieval do novín The Fatherland. Po vojne sa jeho novým domovom stal taliansky ostrov Sicília, kde si dom premenil na svätyňu s názvom Opátstvo Thelema. 

Na Sicílii napísal dielo Denník drogového diabla. Malo ísť o román, no údajne bol založený na jeho osobnej skúsenosti. V roku 1923 ho vyhostili z Talianska. Dôvodom bolo to, že po seanse v Crowleyho dome zomrel na infekciu pečene muž, ktorý podľa svojej manželky musel vypiť krv obetovanej mačky. Crowley sa vrátil späť do Veľkej Británie.

Aleister Crowley
Dom na Sicílii, v ktorom sa konali obrady. Foto: Wikipedia

Posledným spisovateľským počinom, ktorý stojí za zmienku, je vydanie knihy The Book of Thoth. V diele predstavil nový druh tarotových kariet Thoth, ktorý navrhol v spolupráci s umelkyňou Friedou Harrisovou.

Aleister Crowley
V jednom z kostýmov. Foto: YouTube

Ďalšie ženy

Crowley nebol ženatý len s Rossou. V roku 1929 si v Lipsku vzal Mariu de Miramarovú z Nikaraguy. Po roku si dal pár zbohom, ale nikdy sa nerozviedli.

Ďalšou ženou jeho života bola Patricia MacAlpinová, ktorá v roku 1937 porodila ich syna Randala. Crowley mal v čase jeho narodenia už 62 rokov. Okultista zomrel ako 72-ročný v Hastingse na juhu Anglicka na zápal pľúc.

Podľa Patricie sprevádzali smrť jej partnera nadprirodzené znamenia. Pri Crowleyho odchode vraj cítila studený závan vetra a úder hromu v inak pokojnej chvíli. Na pohrebe mu čítali na vlastnú žiadosť úryvok z vlastnej knihy Hymna Pánovi.

Zaujímavosťou je, že skupina The Beatles umiestnila podobizeň Crowleyho na obal ich albumu. Gitarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page kúpil dom, ktorý predtým vlastnil Crowley neďaleko jazera Loch Ness v Škótsku.

Aleister Crowley
Crowley v roku 1925. Foto: Wikipedia

Citáty Crowleyho

„Každý muž a každá žena je hviezda.“

Ľudia, ktorí sa skutočne zapísali do histórie, sú mučeníci.“

Neznášanlivosť je dôkazom impotencie.“

„Zaspal som s vierou a po prebudení som našiel v náručí mŕtvolu; Celú noc som s pochybnosťami pil a tancoval a ráno som ju našiel ako pannu.“

Láska je zákon, láska pod vôľou.“

„Možno som čierny kúzelník, ale som sakramentsky skvelý.“

Čo oko nevidí, to srdce nebolí.“

„Červená ruža absorbuje všetky farby okrem červenej; červená je preto jediná farba, ktorou nie je.“

„Prvou podmienkou úspechu v mágii je čistota účelu.“

„Kľúčom k radosti je neposlušnosť.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články