Zabijak driemajúci pod ruinami mayskej civilizácie

Zdieľať
mayská civilizácia
mayská civilizácia www.gettyimages.com

Mayovia sú bývalí obyvatelia Yucatánskeho polostrova, ktorí žili zhruba medzi rokmi 2500 pred n. l. a 1600 n. l. Spolu s Inkami sa radia k veľmi vyspelým civilizáciám tamojšej doby a počas ich pôsobenia došlo k veľkému rozvoju na poli matematiky, astro.

Mayský kalendár bol dokonca z mnohých hľadísk presnejší ako náš súčasný. Hoci sa Gréci a Rimani uvádzajú ako prakticky najvyspelejšie národy (do tejto skupiny sa radia aj Egypťania), na rozdiel od Mayov nepoznali nulu a v matematike ju nepoužívali. A ako už bolo povedané vyššie, ani astronómia im nebola cudzia. Poznali dĺžku cyklu obehu Mesiaca a dokázali spočítať hviezdny rok. Keď sa to vezme, mayská civilizácia priniesla našej spoločnosti mnohé pozitíva a jej odkaz trvá dodnes. Čo teda spôsobilo jej pád?

Za mnohé zániky národov Strednej a Južnej Ameriky mohli objaviteľské plavby a množstvo chorôb, ktoré so sebou námorníci priviezli. Tamojší obyvatelia boli týraní, zabíjaní a znásilňovaní pre drahé kovy a suroviny, ktoré sa v Európe nenachádzali. Za pád mayskej civilizácie však výnimočne nemohli španielski dobyvatelia, ale tichý zabijak menom ortuť. Tá kedysi bola súčasťou farieb, ktoré sa používali na dekoráciu stien a keramiky.

Mohla sa tak dostať do vody a kontaminovať celé mesto. Sama ortuť nebola ničím zvláštnym, avšak nachádzala sa v červenom pigmente rumelky, ktorú si Mayovia nadovšetko cenili. Táto látka pre nich bola dokonca posvätná, nanešťastie kvôli obsahu ortuti bola aj vysoko toxická. Otrava ortuti postihuje nervový systém, pečeň a obličky, Mayovia sa tak pomaly nevedomky zabíjali svojim pričinením. Dokonca aj po všetkých tých rokoch si vedci musia dávať pozor pri prehľadávaní týchto oblastí, pretože riziko je tu stále veľké. Rovnako ako radiácia kontaminácie ortuti nie je krátkodobá záležitosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom