Prostredníctvom príspevkov na sociálnych sieťach môžeme dokonale odhadnúť osobnosť aj psychické rozpoloženie druhých ľudí. Zatiaľ čo druhých starostlivo analyzujeme, naše správanie často prehliadame. A ako ste na tom vy? Pokiaľ zdieľate jedno selfíčko za druhým a ste závislí na pochvale a uznaní druhých, už to hraničí s psychickým ochorením zvaným selfitída.
Selfitída. Psychické ochorenie nového milénia
So sociálnymi sieťami typu Facebook a Instagram a fenoménom fotenia selfies sa v posledných rokoch objavilo nové psychické ochorenie zvané selfitída. Tento moderný typ psychickej poruchy uznala v roku 2014 Americká psychiatrická asociácia, odvtedy chodí po svete s diagnózou selfitídy na desiatich tisíc ľudí. Milujete aj fotenie selfies a ich následné zdieľanie na sociálnych sieťach? Pokiaľ v priebehu dňa neustále sledujete, kto všetko vám dal ako a kto vašu krásu vychválil v komentároch, niečo tu už nehrá. Možno, že máte niečo do činenia so selfitidou.
Ako poznáte, že trpíte selfitidou?
Selfitída je určitá forma obsesie. Máte neustále nutkanie si za všetkých okolností robiť selfie a potom svoje selfíčka zverejňovať na Facebooku alebo Instagrame. K tejto posadnutosti patrí aj detailné plánovanie každého selfie alebo nervozita z toho, že sa snímka nepodarí. Potrebu zaobstarať si selfie všade a za každých okolností majú podľa psychológov hlavne ľudia, ktorí túžia po pozornosti, chýba im zdravé sebavedomie a boja sa, že budú vylúčení zo spoločnosti.
Tri fázy selfitídy. Od tajnostkárenia po nekontrolovateľné fotenie a zdieľanie
Keď taký človek snímku samého seba zverejní na sociálnej sieti, má za to, že sa mu zvýši jeho spoločenský status. V skutočnosti selfitída súvisí s jeho nízkym sebavedomím, náladou, subjektívnym pocitom zhody, neustálym vyhľadávaním pozornosti a sociálnou súťažou. Toto návykové správanie pritom zahŕňa celkom tri fázy.
- Hraničná fáza. Selfie si robíte aspoň trikrát za deň, ale nechávate si ho pre seba.
- Akútna fáza. Selfie fotíte minimálne trikrát denne, všetky snímky potom nahráte na sociálnu sieť.
- Chronická fáza. Trpíte nekontrolovateľnou potrebou fotiť sami seba v priebehu dňa. Selfie si robíte aspoň šesťkrát za deň, všetky fotky potom dávate na Facebook alebo Instagram.
Ľudia trpiaci selfitidou často hazardujú so svojím životom
Psychológovia navyše poukazujú na to, že ľudia trpiaci selfitídou robia selfíčka aj vtedy, keď sa to vôbec nehodí. Často sú ochotní prekročiť hranice, ktoré sú pre bežného človeka posvätné, a hazardovať tak so svojím životom. Aby od druhých na sociálnej sieti dostali čo najpozitívnejšiu odozvu, robia si selfíčka na veľmi nebezpečných miestach. A nie je bohužiaľ výnimkou, že niektorí z nich pri pokuse o jedinečné selfie zomrú.