Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdražovaniu sa nevyhne ani zemný plyn! TOĽKOTO si mesačne priplatíte!

Plyn.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za zemný plyn mesačne od 45 centov do 18,69 eura. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne schválil všetky zložky ceny plynu. Domácnostiam, ktoré plynom aj vykurujú, sa v závislosti od spotreby zvýši mesačná faktúra od 9,43 eura do 18,69 eura. Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, si mesačne priplatia približne 45 centov.

„Môžeme potvrdiť svoje predpoklady, že v budúcom roku sa regulované ceny plynu pri domácnostiach dostanú o niečo nad úroveň regulovaných cien plynu v roku 2020,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulačný úrad znížil ceny za distribúciu plynu a tým pre slovenské domácnosti zmiernil úroveň celkového zvýšenia ceny plynu. Od nového roka priemerné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu pre všetkých odberateľov plynu bude na úrovni 1,3 %. To predstavuje celkové znížene povolených príjmov distribúcie o 5,4 mil. eur na ročnej báze. „Umožnili sme v rámci svojich regulačných nástrojov čiastočne korigovať dramatický nárast cien plynu na svetových burzách,“ podotkol Igaz. Pre zraniteľných odberateľov predstavuje medziročné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu úroveň 1,52 %, pre priemyselných odberateľov je pokles na úrovni 1,15 %.

Úrad zároveň rozhodol o regulovanej cene za prepravu plynu na rok 2022. Regulátor upravil cenové rozhodnutia s cenami za prístup do prepravnej siete a prepravu plynu pre vstupno/výstupné body prepravnej siete, ktoré sa využívajú pre tranzit plynu, ako aj pre domácu prepravu plynu. Tarify pre domáci bod sa zvýšili o 0,7 %. „Preprava plynu má podiel na koncovej cene za dodávku plynu pre domácnosti približne 6,8 %, vplyv zmeny taríf na domácu prepravu plynu v koncových cenách za dodávku plynu pre domácnosti je zanedbateľný,“ dodal Igaz.

„Rok 2021 bol mimoriadny veľmi nízkymi cenami plynu z dôvodu pandémie COVID-19, kedy ceny dramaticky klesli oproti roku 2020, pričom v súčasnosti čelíme nárastom cien energií najmä z dôvodu oživenia ekonomiky,“ okomentoval situáciu na trhu s plynom predseda ÚRSO Andrej Juris.

Konkrétne dopady cenových rozhodnutí od regulačného úradu na odberateľov závisia od viacero faktorov. Najmä od veľkosti a priebehu spotreby plynu, zvolenej sadzby dodávky a distribúcie, a podobne. „Úrad zároveň upozorňuje odberateľov, že stanovuje maximálne ceny za dodávku plynu. Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uzavrel Igaz.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 28. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: