Zdražovaniu sa nevyhne ani zemný plyn! TOĽKOTO si mesačne priplatíte!

Zdieľať
Plyn.jpg
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za zemný plyn mesačne od 45 centov do 18,69 eura. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne schválil všetky zložky ceny plynu. Domácnostiam, ktoré plynom aj vykurujú, sa v závislosti od spotreby zvýši mesačná faktúra od 9,43 eura do 18,69 eura. Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, si mesačne priplatia približne 45 centov.

„Môžeme potvrdiť svoje predpoklady, že v budúcom roku sa regulované ceny plynu pri domácnostiach dostanú o niečo nad úroveň regulovaných cien plynu v roku 2020,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulačný úrad znížil ceny za distribúciu plynu a tým pre slovenské domácnosti zmiernil úroveň celkového zvýšenia ceny plynu. Od nového roka priemerné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu pre všetkých odberateľov plynu bude na úrovni 1,3 %. To predstavuje celkové znížene povolených príjmov distribúcie o 5,4 mil. eur na ročnej báze. „Umožnili sme v rámci svojich regulačných nástrojov čiastočne korigovať dramatický nárast cien plynu na svetových burzách,“ podotkol Igaz. Pre zraniteľných odberateľov predstavuje medziročné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu úroveň 1,52 %, pre priemyselných odberateľov je pokles na úrovni 1,15 %.

Úrad zároveň rozhodol o regulovanej cene za prepravu plynu na rok 2022. Regulátor upravil cenové rozhodnutia s cenami za prístup do prepravnej siete a prepravu plynu pre vstupno/výstupné body prepravnej siete, ktoré sa využívajú pre tranzit plynu, ako aj pre domácu prepravu plynu. Tarify pre domáci bod sa zvýšili o 0,7 %. „Preprava plynu má podiel na koncovej cene za dodávku plynu pre domácnosti približne 6,8 %, vplyv zmeny taríf na domácu prepravu plynu v koncových cenách za dodávku plynu pre domácnosti je zanedbateľný,“ dodal Igaz.

„Rok 2021 bol mimoriadny veľmi nízkymi cenami plynu z dôvodu pandémie COVID-19, kedy ceny dramaticky klesli oproti roku 2020, pričom v súčasnosti čelíme nárastom cien energií najmä z dôvodu oživenia ekonomiky,“ okomentoval situáciu na trhu s plynom predseda ÚRSO Andrej Juris.

Konkrétne dopady cenových rozhodnutí od regulačného úradu na odberateľov závisia od viacero faktorov. Najmä od veľkosti a priebehu spotreby plynu, zvolenej sadzby dodávky a distribúcie, a podobne. „Úrad zároveň upozorňuje odberateľov, že stanovuje maximálne ceny za dodávku plynu. Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uzavrel Igaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom