Žilinka počas návštevy Ruska podpísal Program spolupráce! Čoho sa týka?

Zdieľať
GP: Eliminácia šírenia poplašných správ
Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 14. januára (SITA) – Súčasťou zahraničnej pracovnej cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku v Moskve bol aj podpis Programu spolupráce medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie na roky 2022 a 2023. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Žilinka sa v Rusku zúčastnil spolu s prvým námestníkom Jozefom Kanderom na oslavách 300. výročia ruskej prokuratúry

„Generálni prokurátori sa vzájomne zhodli, že podpis tohto Programu spolupráce nie je iba formálnym aktom, ale jeho realizácia prinesie vyváženú a konštruktívnu spoluprácu na expertnej úrovni. Vzájomné stretnutie uzavreli konštatovaním, že proti nadnárodnej kriminalite, ktorá nemá „pôvod“, ale iba jediný účel, sa dá bojovať len spoločne,“ uviedol hovorca. Doplnil, že odborné stretnutia sa v priebehu dvoch rokov majú zameriavať na oblasti korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ako aj v oblasti ochrany práv a oprávnených záujmov sociálne zraniteľnej skupiny občanov, napríklad nezaopatrených detí, či osôb so zdravotným postihnutím.

Žilinka sa počas pracovnej cesty neformálne stretol aj s generálnym prokurátorom Slovinska Dragom Šketom, s ktorým komunikovali o možnostiach vzájomnej spolupráce medzi rezortmi prokuratúry. „Rovnako využil priestor na stretnutie s prezidentom IAP, pánom Cheol-Kyu Hwangom, ktorý osobne pozval generálneho prokurátora na 27. plenárne zasadnutie Medzinárodnej asociácie prokurátorov (IAP), ktoré sa bude konať v septembri 2022 v Tbilisi,“ povedal Skladan.

Podľa Generálnej prokuratúry SR boli na oslavách v Moskve prítomní aj zástupcovia prokuratúry a ministerstiev spravodlivosti napríklad z Belgicka, Bosny a Hercegoviny, Grécka, Talianska, Moldavska, Nórska, Rumunska, Srbska, Slovinska či Chorvátska. Zastúpenie tam tiež mali aj medzinárodné inštitúcie, ako sú Rada Európy, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) či Medzinárodná asociácia prokurátorov (IAP).

Podľa stanoviska vicepremiérky a šéfky koaličnej strany Za ľudí Veroniky Remišovej Žilinka verejne pošliapal hodnoty ľudských práv, na ktorých je Slovensko postavené. „Spoločné oslavy s človekom zo sankčného zoznamu (ruský generálny prokurátor Igor Krasnov, pozn. SITA), na ktorom sa dohodli všetky krajiny Európskej únie vrátane Slovenskej republiky, sú neprijateľným porušením národných záujmov SR,“ povedala Remišová. Zároveň vyhlásila, že za tento akt by mal byť Žilinka disciplinárne stíhaný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom