Ľudstvo sa po stáročia zaoberá tým, čo prežívame v momente svojej smrti. Zdá sa, že teraz máme konečne odpoveď na túto otázku.
Už sme počuli množstvo rôznych teórií: niektorí hovoria, že vidíme svetlo na konci tunela, iní veria, že sa nám pred očami odohráva film nášho života, ale sú aj takí, ktorí veria, že sa nič nedeje, naše vedomie jednoducho prestane existovať. BBC informovala o prelomovom objave, ktorý sa inak stal úplnou náhodou. Vedci chceli preskúmať mozgové vlny 87-ročného epileptického pacienta, keď pacient nečakane dostal infarkt a zomrel. Počas prípadu mu však prístroje nepretržite monitorovali mozgové funkcie a pri vyhodnocovaní výsledkov vyšetrení boli fascinovaní.
V kritických 30 sekundách pred a po smrti mužovej mozgovej vlny sledovali vzorec, ako keby sníval alebo premýšľal o rôznych spomienkach. To môže naznačovať, že pacient si v posledných chvíľach svojho života na zemi spomenul na najdôležitejšie momenty svojej existencie. Ukázalo sa, že ide o úplne prvý záznam umierajúceho mozgu.
„Stalo sa to úplnou náhodou, experiment sme neplánovali. Pokiaľ si mozog pamätal, myslím, že myslel viac na príjemné veci ako na zlé, ale to, čo považuje za nezabudnuteľné, sa líši individuálne. Môže to byť akési posledné oživenie našej životnej cesty v momente našej smrti,“ uviedol doktor Zemmar, neurológ daného prípadu.
Jedinečný príbeh nastolil aj otázku, či zomrieme, keď nám prestane biť srdce, alebo keď prestane fungovať mozog. Lekár však varoval verejnosť, že nie je potrebné robiť ďalekosiahle závery, pretože pacient bol epileptik, krvácal a mal zväčšený mozog.
Mimochodom, v roku 2013 sa uskutočnil podobný výskum na myšiach, u ktorých boli počas tejto kritickej pol minúty zistené identické mozgové vlny. Podľa doktora Zemmara je podobnosť úžasná a verí, že zážitky na prahu smrti majú akýsi mystický a duchovný nádych a práve kvôli týmto objavom sa naozaj oplatí pracovať vo vedeckej oblasti.