Zvieratá, ktoré sa tvária nevinne, ale v skutočnosti vás môžu zabiť

Zdieľať
hus

Koho z vás by to napadlo? Keď ste boli malí, najskôr vám často hovorili, aby ste sa nedotýkali ničoho, čo nepoznáte. Vaši rodičia sa totiž bezpochyby obávali, že kvôli svojej všetečnej zvedavosti prídete k úrazu. A pravdou je, že tento strach je mnohokrát aj oprávnený. Existuje mnoho tvorov, ktorí sú na prvý pohľad neškodní, priateľskí, či dokonca oku lahodiaci, avšak v skutočnosti v sebe skrývajú vysoko toxický jed a obrovské nebezpečenstvo. A na to si musíte dávať pozor. Ktoré sú to?

Útloň

Útloň

Tento roztomilý primát s vypuklými očami klame telom. Ako uvádza magazín World of Animals, na svojich lakťoch má ukryté toxické žľazy, ktoré si v prípade ohrozenia začne olizovať, vďaka čomu sú potom jeho uhryznutia jedovaté. Pre ľudí, ktorí sú na jeho toxíny alergickí, môže jeho uhryznutie predstavovať extrémne nebezpečenstvo. Jeden človek už na následky jeho uhryznutia zomrel, dostal anafylaktický šok.

Husi

husi

Možno vypadajú ako neškodné poľnohospodárske zvieratá, ale zdanie klame. Husi zďaleka nie sú také priateľské a prítulné, ako vypadajú. Zuby majú z istého dôvodu. Ako uvádza organizácia Geese Relief, husi dokážu byť neuveriteľné ochranárske a agresívne, obzvlášť keď čakajú na vyliahnutie vajíčok. Jeden muž z kanadskej Ottawy si napríklad zo stretnutia s rozzúrenou husou odniesol otras mozgu, zlomenú lícnu kosť rozbitú tvár. Niektoré husie plemená sú dokonca využívané ako strážne zvieratá.

Veverice a čipmankovia

veverica

Tento prípad je ešte prekvapivejší ako husi, pretože tieto stvorenia vyzerajú, že by neublížili ani muche. Väčšinou ich nájdeme v parkoch a väčšinou nie sú agresívne. Ale ako uvádza organizácia na ochranu prírody Critter Control, nikdy by ste nemali ich skúšať kŕmiť, pretože keď sa cítia ohrozene, môžu vás pohryznúť. Ich uhryznutie síce nie je jedovaté, avšak sú známe tým, že prenášajú rôzne choroby ako salmonela, encefalitída či besnota.

Vtákopysk

vtákopysk

Vtákopysk je ďalší zo zvierat, ktorého rozkošný vzhľad nás odzbrojí. Majte sa na veľkom pozore, pretože tento roztomilý cicavec je jedovatý. Ostrohy na jeho zadných nohách obsahujú žľazy s jedom, ktorý pre človeka síce nie je smrteľný, ale dokáže vyvolať bolesť tak neznesiteľnú, že sa nedokáže potlačit ani bežnými liekmi proti bolesti a obeť môže aj ochromiť. Vedci zistili, že jed vtákopyska obsahuje viac než 80 rôznych toxínov. Malé zvieratá usmrtí ale dospelému človeku spôsobí niekoľko týždenné bolesti.

Chobotnica škvrnitá

chobotnica

Jej pravidelné jasne modré škvrny vás môžu fascinovať, ide o súčasť smrteľnej výbavy. Tohto morského živočícha nájdeme v prílivových bazénoch a korálových útesoch v rôznych oblastiach Tichého a Indického oceána od Japonska až po Austráliu. Ich uštipnutie sa zdajú ako neškodné, pretože sú veľmi malé a bezbolestné, môžu mať však katastrofálny dopad na zdravie obeti. Bezbolestné uštipnutie v skutočnosti spôsobí to, že obeť nevie, že je otrávená. Zistí to až v momente, keď ju postihne zástava dychu. Chobotnica produkuje jed,k ktorý je 1000x silnejší než kyanid a toxickejší než akýkoľvek jed produkovaný suchozemským cicavcom. Napriek svojmu drobnému vzrastu  disponuje dostatočným množstvom jedu pre usmrtenie 26 dospelých ľudí behom niekoľkých minút.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom